6 adımda Çocuğunuzu Abur Cuburdan Uzak Tutun!

Günümüzde çocuklarımızın isteklerini yerine getirmek için elimizden geleni yapıyor ve hemen hemen her konuda rahat etmeleri için çabalıyoruz. Ama bir konu var ki bu konuda çocukların isteklerini yapmayarak onların sağlıklı bireyler olmalarına yardımcı oluruz. Bu elbetteki düzensiz ve abur cubur tüketmeleri. Bizde sizler için bu konuyu derledik.

*Uygun aile ortamı yaratın; Çocuklarınızın beslenme kalıplarını etkileyen anneanne, dede, amca, teyze gibi yakın çevrede yer alan, diğer aile üyelerini de eğitim planınızı hazırlarken dahil etmek, daha fazla aile yemekleri planlamak ve bir araya gelen sofralarda sağlıklı besinlere yer vermek önemlidir.

*Abur cuburları ödül olarak kullanmayın;
Anneler, babalar hatta ailedeki diğer üyeler çocuklarının ödevlerini yapmalarını sağlamak için ödül ya da rüşvet olarak cips, çikolata gibi paketli ve yüksek kalorili yiyecekleri kullanırlar. Bunlar ödül olarak verilirse çocuğunuzun bu yiyeceklerden uzak kalması zorlaşacaktır.

*Alışverişe Birlikte Gidin, Etiket Okuyun ve Sadece Sağlıklı Yiyecekler Alın;
Çocuğunuz ile market alışverişi yapmak, alışveriş sırasında besinlerin etiketini okumak ve yalnızca sağlıklı yiyeceklerden oluşan market alışverişi sürecine dahil etmek, sağlıklı beslenme fikrine teşvik etmektir.

*Protein içeren besinlere önem verin;
Protein içeren besinler; uzun süre tok tutar. Özellikle kahvaltı öğününde verilen menemen, omlet, peynir ve süt gibi yiyecekler yüksek protein içerdiği için iştahı baskılayarak, abur cubur isteklerinin azalmasını sağlayacaktır.

*Su içme alışkanlığı kazandırın;

Çocuklarda susuzluk ve yeme istekleri, genellikle birbirine karışır. Çocuğunuz belirli bir yiyeceği yemek istiyor ve aç olmadığını düşünüyorsanız, onu bir bardak su içmeye teşvik edebilirsiniz bu şekilde su içme alışkanlığı kazanacaktır.

*Okul için sağlıklı beslenme çantası hazırlayın; Öğle yemeği için tercih ve kontrolü çocuğunuza bıraktığınızda; kantin rafında, önlerde yer alan sağlıksız, yüksek kalorili abur cuburları tüketme ihtimali artacaktır. Onunla birlikte; sağlıklı ve besleyici bir beslenme çantası hazırlamanız, bunun öneminden bahsetmeniz süreci daha kolay ve hızlı uyum sağlaması için önemlidir.

Bir cevap yazın