6 7 8 Ekim'de Ne Oldu

 6-7-8 Ekim 2014'te ne oldu? 

6 Ekim 2014 Pazartesi, Kurban Bayramının 3. günü Selahattin Demirtaş'ın Eş Başkanı olduğu HDP, DEAŞ'ın Suriye'nin Ayn El-Arap (Kobani) bölgesine saldırmasını bahane ederek kendi tabanına sokağa çıkma çağrısı yaptı.

HDP'nin çağrısı üzerenine sokaklara çıkan gruplar Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Batman ve Van şehirlerinde gösteriler düzenlemeye başladı. Bu gruplar evleri, iş yerlerini ve kamu mallarını hedef aldılar, masum sivillerin hayatlarına ve mallarına kast ettiler, araçlarını kundakladılar. Kaosu hedefleyen HDP'nin başlattığı bu terörizm 35 şehire yayıldı. Çıkan şiddet içerikli olaylarda 52 kişi hayatını kaybetti. 139'u polis 360 kişi yaralandı.


Kurban Bayramı'nın 4. Günü yani 7 Ekim 2014 Salı günü Diyarbakır'da, yaşları 16 ile 25 arasında olan, Yasin Börü, Hasan Gökgöz, Hüseyin Dakak ve Riyat Güneş adlarındaki gençler gönüllü olarak ihtiyaç sahibi insanlara kurban eti dağıtırken bu terörist göstericiler tarafından vahşi şekilde katledildiler.

7-8 ekim olayları nedir?

İnsanları sokağa çıkmaya davet ederek olayları başlatan ve masum insanların hayatını kaybetmesine neden olan Selahattin Demirtaş, terler içinde ancak sorumluluk kabul etmeden, Yasin ve arkadaşları katledildikten sonra, "HDP'nin hatası, HDP'nin çağrısının sonucuydu diyip, dosyayı bu şekilde kapatanlar bütün olup bitenlerden hiçbir şey anlamamış demektir. Hiçbir yerde şiddet kullanılmadı. Çünkü biz yaptığımız çağrıda asla şiddet kullanılması çağrısı yapmadık" açıklamasını yaptı. Selahattin Demirtaş şuan Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutukludur.

6-8 Ekim Olaylarında Selahattin Demirtaş'ın Çağrısıyla Katledilenler

Yasin Börü nasıl öldürüldü?

Yasin Börü: 16 yaşındaydı. Babası fırıncıydı, Gaffar Okkan Anadolu Imam Hatip Lisesi 11. sınıf öğrencisiydi. 3 arkadaşıyla birlikte bayramın son günü Diyarbakır'ın lskanevleri semtinde kurban eti dağıtımından dönerken araçlarının önünü kesen 50-60 kişilik HDP'li bir grubun saldırısına uğradı. Bir arkadaşları vurulunca diğer 2 arkadaşıyla birlikte olay yerindeki bir binaya sığındı. Bu binada aynı grup tarafından linç edilerek öldürüldü. Cesedi 3'üncü kattan aşağı atıldı, üzerinden araçla geçildi, kafası
taşla ezildi ve cansız bedeni ateşe verildi.


Hüseyin Dakak: 19 yaşındaydı. Pasta malzemesi satan babasının yanında çalışıyordu. 3 arkadaşıyla birlikte bayramın son günü Diyarbakır'ın lskanevleri semtinde kurban eti dağıtımından dönerken araçlarının önünü kesen 50-60 kişilik HDP'li bir grubun saldırısına uğradı. Olay yerinde öldü. Otopsi raporunda "Vücudunda bulunan 22 delici/kesici alet ve 1 ASMÇ 1 Ateşli Silah Mermi Çekirdeği) yaraları nedeniyle hayatını kaybettiği" tespitine yer verildi.

Hasan Gökgöz: 25 yaşındaydı. 4 yıllık evliydi. Kuruyemişçilik yaparak eşine ve 2 yaşındaki oğluna bakıyordu.. Öldürüldüğünde eşi ikinci çocuklarına hamileydi. Bayramın son günü kurban eti dağıtırken HDP'li grubun saldırısında bir binaya sığındı. Bıçaklanarak öldürüldü ve 5. kattan aşağı atıldı.

Sevgi Alıcı: 19 Yaşındaydı. Gaziantep Barak Mahallesinde HDP'lilerin saldırıları sırasında evinde sofrada yemek yerken pencereden girerek ensesine saplanan tabanca mermisiyle hayatını kaybetti. 2 yıllık evlliydi ve 11 aylık bir bebeği vardı.

Mahfuz Enes: 55 yaşındaydı. Diyarbakır'ın Sur ilçesinde ateşli silahla vurularak öldürüldüğünde yanında eşi vardı. Enes, sarıklı ve cübbeli kıyafeti nedeniyle, HDP'liler tarafından vahşice öldürüldü.

Ahmet Albay: 65 yaşındaydı. Hem yaşı gereği hem de peygamber efendimizin sünnetine uyduğu için sakal bırakmıştı. Adana'nın Yüreğir ilçesi, Çamlıbel Mahallesi'ndeki evinin önünde oğlu Veysel Albay ile misafirlerini uğurlarken maskeli 20-30 kişilik HDP'li bir grubun saldırısına uğradı. Ayakkabı tamircİsi baba Albay, bıçak ve pompalı tüfek ateşiyle öldü, oğlu bıçakla yaralandı. Tek suçu sakallı olmasıydı. HDP'li grup tarafından İŞiD'çi denilerek saldırıldı.

Riyad Güneş: 26 yaşındaydı. Kuruyemişçiydi. Ortaokul mezunu, 2 çocuk babasıydı. Diyarbakır'da bayramın son günü (7 Ekim 2014) Kurban eti dağıtıyordu. HDP'li grup tarafından saldırıya uğrayınca yakınlardaki bir binaya sığındı ve saldırganlar tarafından öldürüldü. Öldürüldükten sonra 5. kattan aşağı atıldı.

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet


Bir cevap yazın