50 POPÜLER MARKA İŞ ORTAĞI ARIYOR

Fast food, döner, pastane, kafe, mobilya, ayakkabı, kozmetik, eğitim, oto bakım, spor... Bu yıl ön plana çıkacak alanlarda ki iş fırsatlarını araştırdık, uzmanlara danıştık. İşte, en popüler markaların franchise yatırım şartları...

Yeni bir iş kurmak isteyenlere yönelik kapsamlı bir dosya hazırladık. Bu konuda işin uzmanlarına danıştık. Talebin hızla arttığı, gelecek potansiyeli olan alanları tespit ettik. Aralarında Türkiye'de ilk kez piyasaya sunulan orijinal ürünler de var. Bazıları hiç deneyimi olmayan girişimcilere cazip fırsatlar sunuyor. Eğer franchise alarak kendi işinizi kurmak istiyorsanız söz konusu markaların büyüme planlarını inceleyerek fikir edinebilirsiniz. Bunlar arasında size en uygun olanı bulmanız, işinizin sürekliliği açısından hayati önem taşıyor. Bunu için franchisor (franchise veren) kimdir? Geçmiş deneyimleri nedir? Çalıştırdığı yöneticilerin mesleki tecrübeleri yeterli midir? Bu sorulara açık ve net bir şekilde yanıt alınmadıkça marka ortaklığı yapmamakta yarar var. Ayrıca ilgili firma ya da markanın deneyimli olması da çok önemli. Bunun yanı sıra işin tam detaylı olarak tanımlanması gerekiyor. İşi yürütebilmek için gereken optimum çalışma saati ve personel adedi de önemli. Franchise alanların işlerini nasıl yürüttükleri, yatırım bedeli, devam eden yatırım maliyetleri gibi unsurlar işin geleceği açısından büyük önem taşıyor. Sisteme dahil olmak isteyen girişimcilerin marka, pazar, lokasyon analizi yapmaları, finansal portrelerini gerçekçi bir şekilde hesaplayarak sisteme dahil olmaları gerekiyor. Franchisor'dan alınmaması gereken ürün ve hizmetler varsa, kimden ve nasıl alınacağı net bir şekilde ortaya konulmalı. Franchise ilişkisinin nasıl düzenleneceği ve nasıl yenileneceği sözleşmede açıkça belirtilmeli.

Kendi işini kurmak isteyen girişimciler için Türkiye genelinde franchising ta da bayilik sistemiyle yeni şubeler açmayı hedefleyen 50 şirketin büyüme planlarını derledik. Ayrıca işin uzmanlarından franchise konusunda dikkat edilmesi gerekenleri öğrendik...

 

TAB GIDA | Dört marka 860 restoran

TAB Gıda, güçlü franchise sistemiyle büyümeye devam ediyor. Şirket bünyesinde Burger King 1995'te, Popeyes ve Sbarro markaları ise 2007'de faaliyete geçti. 2010'da Arbys'i bünyesine katan TAB Gıda, 2013'te de kendi markası olan Usta Dönerci'yi kurdu. Bugün Türkiye'de binden fazla restoranla hizmet veren TAB Gıda, hızlı servis restoran zinciri sektöründe 24 yıllık tecrübeye sahip. TAB Gıda Finans ve Franchise yatırımlarından sorumlu genel müdür yardımcısı Özgür Çetinkaya, ''Tüm markalarımız için yatırımcılarına anahtar teslim işletme seçeneği sunuyoruz. Yatırımcılarımıza sunduğumuz avantajlı franchise fırsatlarıyla sektöre yön veriyoruz'' diyor. Burger King'in Türkiye'de faaliyet gösteren 600'den fazla restoranı içinden 200'den fazlası franchise olarak hizmet veriyor. Sbarro'nun 80, Popeyes'in 80, 60'tan fazla Arbys ve 120 Usta Dönerci restoranı var. Faaliyet gösterdiği sektörde üretimde de oldukça iddialı olan TAB Gıda, hızlı restoran zinciri kategorisinde dünyada eşine az rastlanılır bir gıda ekosistemi kurmuş. Franchise yatırımcılarına salata, ekmek ve patates fabrikalarıyla da ciddi fırsatlar sunuyor. Yatırımcılar, TAB Gıda'nın tedarik zinciri yönetimi, operasyonel ve pazarlama tecrübesi ile satın alma gücünden faydalanırken üretim yatırımları aynı zamanda hem inovatif ürünlerin daha kısa sürede geliştirilip müşterilere sunulmasını mümkün kılıyor hem de yatırımcılara satın almada ciddi avantajlar sağlıyor.
Firmanın franchise sisteminin ülke çapında hızla büyümeye devam ettiğini belirten Çetinkaya, '' Önümüzde ki dönemde özellikle Popeyes ve Usta Dönerci daha çok franchise yatırımı yapılmasını beklediğimiz markalar öne çıkıyor. Özellikle Usta Dönerci markasına yatırımcılardan büyük ilgi görüyoruz'' diyor.

Firmanın franchise bedelleri 250 bin dolardan başlıyor. Markaların yatırım maliyeti restoranın yerine, tipine bulunduğu konumuna ve büyüklüğüne bağlı olarak değişiyor. Bununla birlikte franchise yatırımları :

Burger King için; 500 bin dolar + KDV'den

Popeyes için; 400 bin dolar + KDV'den

Sbarro için; 250 bin dolar + KDV'den

Arbys için; 400 bin dolar + KDV'den

Usta Dönerci için; 250 bin dolar + KDV'den başlıyor.

Firma yatırımcılara iki ayrı opsiyon sunuyor. Birinci opsiyon AVM dışında yer alan restoranları kapsıyor ve yatırımcılar dilerse inşaat ve ekipman yatırımını kendileri üstleniyor. İkinci opsiyonda ise yatırım tamamen TAB Gıda tarafından yapılarak anahtar teslim modeliyle hayata geçiyor.

 

BEREKET DÖNER | 50 Yeni restoran daha açacak 

Döner denildiğinde akla ilk gelen markalardan biri olan Bereket Döner, bulunmadığı illere yoğunlaşarak yeni satış restoranları açıyor. Şubeleşmede franchising sistemini de kullanan firma, Türkiye genelinden gelecek taleplere açık. Ancak öncelikle İzmir, Ankara, Bursa ve Adana'dan gelecek talepler dikkate alınacak. Şubelerinin döner ihtiyacını karşılamak amacıyla üretim tesisi kuran firma, zamanla bu işte de hızla büyüdü ve Türkiye'nin yanı sıra Avrupa'nın da en büyük hazır döner üreticilerinden biri haline geldi.

Bereket Döner'in yurtiçinde 125 yurtdışında ise Suudi Arabistan Taif ve Riyad'ta iki şubesi bulunuyor. Şirket, 2018'de 50 yeni restoran daha açmayı hedefliyor. Firma '' restoran '' ve '' ekspress '' şune olmak üzere iki farklı konseptte şubeler açıyor. Restoranların franchise giriş bedeli 100 bin TL + KDV. Bereket Ekspress şubelerinin franchise giriş bedeli ise 60 bin TL + KDV olarak belirlenmiş. Firma, franchise alan yatırımcılardan sürekli franchise ödemesi almıyor. 2018'de franchising sistemiyle açılacak yeni şubeler için öncelik Bursa, Konya, İzmir, Ankara ve Antalya'ya verilmiş. Yurtdışında açılacak şubeler için Balkanlar, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Pakistan ilk sırada.

 

ZIEBART | Pazarın Öncüsü 

Firmanın Türkiye'de ki kuruluş hikayesi şirketin kurucusu Suha Uluçay'ın, ABD'de yaşarken, 1973 model Ford Mercury Montego'sunu Ziebart'a götürerek edindiği tecrübeye dayanıyor. Aldığı hizmet ve ürünlerden etkilenen Uluçay, Türkiye'ye döndükten yıllar sonra otomobilinin hala yepyeni korunduğunu fark ediyor. Bu gerçeklerden yola çıkarak 1990'da, Ziebart Inetnational Corporation'dan markanın Türkiye ana lisansörlüğünü almış. Böylece şirket Pro-Tek Oto Koruma ve Geliştirme Ziebart markası ile Türkiye'de sektörün kurucusu olmuş...

İlk şube1991'de İstanbul 4. Levent'te açılmış. Şimdi 12 ilde 21 şubesiyle faaliyet gösteriyor. Bu şubelerin sadece bir tanesi şirket tarafından işletiliyor. Diğer 20 şube franchising sistemiyle açılmış. 2018'de beş şube daha açılması planlanıyor. Franchise giriş bedelleri istasyon tiplerine göre 10 bin ile 25 bin dolar arasında değişiyor. Ayrıca reklam katılım payı ve sürekli franchise ödemesi var. Bir şubenin toplam yatırım tutarı  75-200 bin dolar arasında değişiyor. İşyeri büyüklüğü, açılacak olan şehrin ekonomik ve demografik yapısına göre, 300-500 metrekare kapalı alan olacak şekilde değişiklik gösteriyor. Yeni açılacak şubeler için öncelik Antalya, Kayseri, Konya, Gaziantep, Denizli, Trabzon, Samsun şeklinde sıralanıyor.

Ziebart'ın boya koruma sistemleri alanında yenilikçi, patentli ürünleri bulunuyor. Firma tarafından uzun Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirilen sistemler dünyada sadece Ziebart lisansörleri tarafından uygulanıyor.

 

KÖFTECİ RAMİZ | Yeni bir marka çıkarıyor

Köfteci Ramiz, 83 yıl önce Ramiz ve Rasim Taşkınlar kardeşler tarafından Manisa Akhisar'da kuruldu. Bugün ikinci kuşak tarafından yönetilen şirket, ülke genelinde 150 şubeye ulaşmış durumda. Bunlardan büyük çoğunluğu franchise şeklinde açıldı. Şirket franchising sistemiyle yeni restoranlar açmaya devam ediyor. Franchise giriş bedeli lokasyona göre değişiyor. Ortalama işletme sermayesi 400 bim TL. Köfteci Ramiz, girişimcilerden reklam katılım payı almıyor. Sürekli franchise ödemesi olarak cirodan %2 pay alınıyor. Franchising sistemiyle büyümesini sürdüren firma, şimdi de ekmek arası köfte satmaya hazırlanıyor. Bunun için mobil bir konsept geliştirdi. ''Ramiz Karavan'' adı verilen bu özel yapım karavanın ilk kez İstanbul Üsküdar'da ki bir akaryakıt istasyonuna yerleştirildi. Şirket böylece fast food pazarına hızlı bir giriş yapacak. Şirket şu sıralar pilot bir uygulamasını gerçekleştiriliyor. Burada Ramiz restoranlarında ki köfte, tavuk, sucuk gibi ürünler ekmek arası servis ediliyor. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra Ramiz Karavan'ın başta büyük şehirler olmak üzere tüm illerde açılması hedefleniyor. Yeni şubeler franchising sistemiyle açılacak. Ramiz Karavan akaryakıt istasyonları, yaya trafiğinin yoğun olduğu meydanlar, üniversite kampüsleri, şehirler arası mola alanları ve benzeri yerlerde açılması planlanıyor.

 

COFFEEMANIA | İddialı büyüme planları var 

Coffeemania, yaklaşık 30 yıldır kahve pazarında faaliyet gösteren bir ekip tarafından 2009'da İzmir'de kuruldu. İstanbul'da açılan ilk şubenin gördüğü yoğun ilgi, Coffeemania'yı büyümeye yönlendiriyor. Kısa sürede yeni şubeler açan şirketin şimdi yurtiçinde 61, yurtdışında 5 olmak üzere toplam 66 şubesi var. Şirket kahvesini yeşil çekirdek olarak ithal edip geriye kalan tüm işlemleri, kendi kahve kavurma tesisinde tamamlayarak yerine getiriyor. Coffeemania menüsü, zengin kahve seçeneklerinin yanı sıra Türk ve dünya mutfağından lezzetler de sunuyor. Şubeleri ferah mekan yapısı, modern mimarisi ve hızlı servis anlayışıyla dikkat çekiyor.

Coffeemania yatırımcısını da koruyan bir marka. Bu doğrultuda yatırımcılar için sağladığı bir dizi kolaylıklar var. Eğitim çalışmalarına da büyük önem veren şirket bu yıl Gastronomi Marka Akademisi açmaya hazırlanıyor. Merkez ofisinin hemen yanı başında açılacak olan akademi, yeme-içme sektörüne, kahve ve gastronomiye dair workshoplar verilen ve şube eğitimlerinin gerçekleşeceği bir alan olacak.  Yurt dışı işbirlikleri konusunda oldukça kararlı olan Coffeemania, Malezya, Suudi Arabistan, KKTC ve Azerbaycan'da açılan şubelerinin ardından Lübnan, Çin, İran ve Mısırlı yatırımcılarla görüşmeler gerçekleştiriyor.

 

TARİHİ SARIYER BÖREK | İran'da 50 şube açacak 

Tarihi Sarıyer Börek'in üretim tesisi Kocaeli'nde. Şirketin Türkiye genelinde 50 şubesi var. Yurtdışında da şubeler açmayı hedefleyen şirket, bu doğrultuda önemli bir adım atarak İranlı Aras Uluslararası Dış Ticaret ile bir işbirliği anlaşmasını imzaladı. Firma, Kocaeli Ticaret Odasında imzalanan  bu protokolle İran'a açılacak. Protokol kapsamında, beş yıl içinde İran'da 50 bayilik verilecek. Kocaeli Ticaret Başkan Vekili Volkan Yılmaz, Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezer ve Aras Uluslararası Dış Ticaret yetkililerinin de hazır bulunduğu protokolle birlikte, yaklaşık 1 milyon dolarlık katma değer sağlanacak. Protokol töreninde konuşan Kocaeli Ticaret Odası Başkan Vekili Volkan Yılmaz, '' Üyelerimize yeni pazarlar kazandırmak öncelikli projelerimiz arasında yer alıyor'' diyor. Sarıyer Börek CEO'su Erdeniz Çolak, ''Tarihi Sarıyer Börek artık yurtdışında. İran ile uzun süredir devam eden görüşmeler sonunda beş yıllık master franchise anlaşması yaptık'' diyor.

BİEV| Yeni mağazalar açıyor

Kökleri 1984 yılında açılan zücaciye mağazasına uzanan Biev, 2007'de kuruldu. Biev, kendisine ait mağazaları, franchise mağazaları ve online alışveriş sitesi ile bayi ve satış noktalarında kişiye özel ve keyifli alışveriş deneyimi sunuyor. Şirket, dünya standartlarında sunduğu ürün yelpazesi ve satış sonrası desteğiyle dikkat çekiyor. Franchising sistemiyle yeni mağazalar açan, bayilik sistemiyle satış noktaları oluşturan firma, Türkiye genelinde gelecek talepleri değerlendiriyor. Franchise  adaylarında aranan özellikler şu şekilde sıralanıyor: Girişimci bir ruha ve başarma tutkusuna sahip olmak. Perakendeciliği benimseyen, kendi işinin sahibi olmak isteyen, gereken finansal yatırımı yapabilecek nitelikte olmak. Müşterileri hizmet anlayışı yüksek, vizyon sahibi ve gelişime açık olmak.. Bir Biev şubesi açmak için öncelikle ''Franchise Başvuru Formu''nı doldurup firmaya iletmeniz gerekiyor. Başvurunuzun Biev standartlarına uygun bulunması durumunda, diğer franhise'ların bölge koruma alanı da dikkate alınarak değerlendirme yapılıyor. Yeni açılacak mağazalar için AVM'lerde en az 200 metrekare büyüklüğünde işyeri gerekiyor. Cadde mağazalarının ise en az 300 metrekare olması isteniyor.

ACTIONCOACH | İşletme koçu franchise veriyor

Dünyada işletme koçluğu kavramının yaratıcısı olarak bilinen ActionCOACH, 2018'de Adana, İzmit, Samsun, Kayseri, Muğla, Gaziantep, Trabzon, Konya ve Denizli başta olmak üzere 20 ilde daha francehise vermeyi amaçlıyor. Firma, 2020'de tüm Türkiye genelinde 100 franchisee'a ulaşmayı hedefliyor. Franchise alacak adayların, daha önce kurumsal bir firmada ya da kendi firmalarında en az 8 yıl profesyonel olarak görev yapmış olmaları gerekiyor. Öğrenmeye, sürekli gelişime açık olmak ve vizyoner bakış açısına sahip olmak önem verilen noktalar arasına yer alıyor. Firmanın dikkat ettiği bir diğer özellik ise, koçluk konusunda istekli ve girişimci ruha sahip olmak. Franchise adaylarının iyi derecede İngilizce bilmeleri gerekiyor. Franchiseler firmanın Amerika'da ki merkezine diğer tüm ülkelerden gelen adaylar ile birlikte aynı eğitimi tamamlayarak ActionCOACH İş Yatırımını yapma hakkını aldıktan sonra da online eğitimler ve uluslararası seminerlerle sürekli öğrenme ve gelişme sürecine devam ediyorlar. Firmanın franchising modelinde birden fazla paket mevcut. Başlangıç Paketi'nde şahıs şirketi kurularal ActionCOACH olunabiliyor. En fazla talep gören Practice Paket kapsamında ise, franchise alan işletme koçu yanında iki işletme koçu daha çalıştırma hakkına sahip oluyor. En üst pakette ise belirli bir bölgenin tüm hakkı alınmış oluyor ve orada başka kimseye franchising verilmiyor.

Pro-practice paketin (Sadece tek bir işletme koçunun çalışmasına imkan veren başlangıç düzeyini kapsıyor) ücreti: 37.500 dolar . Sürekli franchise ödemesi ise 1.200 dolar. Practice paket (Bir kişi franchise sahibi olur. Franchise sahibi ayrıca kendisiyle birlikte iki ayrı işletme koçu çalıştırma hakkını elde ediyor) 57.500 dolar. Sürekli franchise ödemesi ise 1.000 dolar.

1453 OSMANLI | 50 Şube daha açacak

1453 Osmanlı'nın Manisa Akhisar, Manisa Uncubozköy, İzmir (Buca, Gaziemir, Kordon, Güzelyalı), Mersin Sahil Yolu, Sakarya Serdivan, Muğla, Trabzon'da şubeleri var. Yurtdışında ise Kuveyt, Katar, Bahreyn, Umman, Suudi Arabistan Riyad ve Nijerya'da şubeleri mevcut. Şirket bu yıl 50 yeni şube açmayı hedefliyor. Franchise giriş bedeli 50 bin dolar. Bir şubenin toplam yatırım tutarı 900-1 milyon 500 bin TL arasında değişiyor. Sürekli franchise ödemesi yüzde 5, reklam katılım payı ise yüzde 2.

 

PAŞAFIRINI | İki yılda amorti ediyor

Firma 1995 yılında İstanbul Sarıyer'de kurulmuş. Paşafırını 2023'te 200 şubeye ulaşmayı hedefliyor. Şirketin şu anda 30'u franchise olmak üzere toplam 33 şubesi var. Yurtdışında ise iki şubesi bulunuyor. Bir şubenin yatırım bedelini 24-36 ayda amorti edebildiği belirtiliyor. Paşafırını için ortalama kurulum maliyetinin metrekare başına bin dolar. Franchise giriş bedeli 30 bin dolar.

 

MUZİPO KIDS | Çocuklara özel aktivite merkezi 

Çocuk eğlence, aktivite merkezi Muzipo Kids'in 12 şehirde, 34 merkezi mevcut.Franchise verirken en önemli koşullardan biri kişilere psikologlar tarafından yapılan testler uygulanması. 200 şubesi olan B-fit merkezinin kurucusu Bedriye Hülya'nın 2011 yılında Aslı Olgun ile birlikte kurmuş olduğu Muzipo Kids '' Çocukların hareket üssü'' olarak hizmet veriyor. Muzipo'nun franchise adayları, uzun görüşmeler ve testler sonucunda sisteme katılıyor. Yatırımın geri dönüş süresi 18-24 ay olarak öngörülüyor. Frachise bedeli ile tüm malzeme ve ekipmanlar, Muzipo'ya özel üye takip bilgisayar programı, uygulamalı eğitimler, işletmeyi açmak ve işletmek için gerekli her türlü bilgi ve programlar, reklam ve tanıtım desteği, personel bulma adına verilecek destek ve pek çok servis almaya hak kazanılıyor.

Diğer Markalar...

ERSA:  Ofis mobilyası alanında faaliyet gösteren Ersa, altı bölgede bayilik verecek. Ersa Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Ata, '' Bayilerimiz tarafından yönetilecek mağazalarımızın, minimum 800 bin metrekare olmasını istiyoruz. Ortalama 400 bin TL'lik giriş yatırımına ihtiyaç duyulacağını öngörüyoruz. Geri dönüşü 6 ila 18 ay arasında olacak bu yatırımları, biz de farklı alanlarda destekleyeceğiz'' diyor.

PİDEOR:  İlk 10 şube için franchise bedeli almıyor.Reklam katılım payı ve sürekli fracnhise ödemesi olarak cirodan %4 pay alınıyor. Bir şubenin kurulum maliyeti 200 bin tl.

SAYSHA: Avusturya kristalleri kullanılarak tamamen el işçiliğiyle üretilen Saysha Ten Takısı, yeni franchise vererek ürünlerini Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanına taşımayı hedefliyor. Bu yıl 10 şube açılacak.

KASAP DÖNER: Şirket, 2018'de Anadolu'da yeni şubeler açmaya yoğunlaştı. Bu doğrultuda bulundukları şehirlerde ki ilk Kasap Döner şubesini açan girişimcilere yönelik kampanyalar düzenleniyor. 150 bin TL'lik başlangıç bedeli dışında herhangi bir reklam katkı payı, royalty veya ciro payı almıyor.

TAVADA TAVUK:  2018'de 15 yeni şube açacak. Şirket şube sayısını 50'ye çıkarmayı hedefliyor. Öncelikle İstanbul Anadolu Yakası'nda yeni şubeler açılacak. Ayrıca Antalya, İzmir, Bursa, Van'da şubeler açılacak. Bunların yanı sıra Erzurum, Eskişehir, Samsun, Mersin, Bursa, Konya ve Ankara'da ki yatırımcılardan .ok talep olduğu belirtiliyor.

COFFE GUTTA: 2018 için iddialı  bir  büyüme planı var. Bu yıl markalaşma sürecinin devamı, şubeleşme, insan kaynağının güçlendirilmesi ve franchising konularında çalışmalara başlıyor.

SINCERELY YOGURT: ABD merkezli Ablak Holding Grup  şirketlerinden biri olan Sincerely Yogurt, franchising sistemiyle şubeler açıyor.

STİL TEMİZLİK HİZMETLERİ: Koltuk, stor perde gibi eşyalarınıza yerinde yıkama hizmeti sunuyor. Şirket, franchising sistemiyle 10 şube açmayı hedefliyor. Frachise giriş bedeli 15 bin TL. Reklam katılım payı olarak cirodan %3, sürekli franchise ödemesi için de %10 pay alınıyor.

PIEN PARFUME: Perakendeciliği benimseyen, müşteri hizmeti anlayışını yüksek, kendi işinin sahibi olmak isteyen, vizyon sahibi, çalışmış olduğu firmanın hedeflerini benimseyip stratejileri doğrultusunda hareket edebilecek, çalıştığı firmaya ve markasına artı değer katabilecek girişimci adaylarına öncelik verilecek.

1953 BEYOĞLU ÇİKOLATA&KAHVE: İlk şubesini Antalya'nın işlek ve popüler caddesi olan Atarük Caddeesi'nde açtı. Şimdi diğer illerde de şubeler açacak. Franchise giriş bedeli 35 bin TL.

RESTORFX: Oto boyama alanında hizmet veren RestorFx, franchising sistemiyle yeni şubeler açıyor.

SAMSUNG:  Mağazalarının tamamı bayilik sistemiyle açılmış. Şirket yılsonuna kadar mağazalarının sayısını arttırmayı planlıyor.

CEYO: Franchise giriş bedeli, reklam katılım payı ve sürekli franchise ödemesi yok. Reklam ve tanıtım organizasyonları şirket tarafından yürütülüyor.

DAIKIN: Japon Daikin kombiden klima ünitelerine, panel radyatörlerden klima santrallerine kadar müşterilerinin farklı ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunuyor. Yeni bayilikler veriyor.

KOCATEPE KAHVE TEPE: Merkezi lokasyonlarda işler caddeler tercih ediliyor. İşyeri büyüklüğünün en az 250 metrekare olması gerekiyor. Bu alanın en az üçte ikisinin açık alan olması şart.

ABBASWAFFLE: Waffle'larıyla büyük ilgi gören şirket, girişimcilerden reklam katılım payı ve sürekli franchise ödemesi almıyor. Ayrıca bu işe ilk girecekler için eğitim veriyor.

GÖKSEL TANTUNİ: 1977'den bu yana tantuni üreten Mersin merkezli şirketin franchise yatırım koşulları lokasyona ve bölgeye göre değişiyor.

IXORA: Ixora markalı kozmetik ürünler Ankara merkezli Espaş Kozmetik Ürünleri tarafından üretiliyor. Şirket yeni mağazalar açıyor.

DAMAT TWEEN: Firma yurtiçi ve dışında mağazalar corner'ler açıyor. Damat Tween'ın yurtdışı şube konseptleri yurtiçindeki mağazalar ile aynı özellikleri taşıyor. Mağaza büyüklüğü ülke ve konuma göre değişiyor.

DOĞTAŞ: Doğtaş, yurtiçi ve yurtdışında franchising sistemiyle mağazalar açıyor. Firmanın franchise giriş bedeli yok.

DRY CLEAN EXPRESS: Dry Clean Express kuru temizleme alanında faaliyet gösteriyor. Şirket yurtdışında master franchise sistemiyle büyüyor. Yurtiçinde ise franchise veriyor.

NEWJOY: Newjoy, 2012 yılından beri bebek ve genç mobilyası üretiyor. Önümüzde ki beş yılda yurtdışında 40 mağazaya ulaşmayı hedefleyen şirket, bu doğrultuda franchise verecek. Franchise giriş bedeli ve reklam katılım payı yok.

İŞBİR YATAK: İşbir Yatak yurtiçinde mağazalar ve corner'lar açıyor. Franchise giriş bedeli yok. 200 metrekarelik bir mağazanın dekorasyon maliyetini karşılamanız yeterli.Ayrıca teşhir ürün  bedeli gerekiyor.

ALANGUVA KAFE: Kendine özgü menüsüyle dikkat çekiyor. Türkiye genelinde franchising sistemiyle şubeler açacak.

SWARTEA: ÇAy makinesi ve otomatları için bayilik veriyor.

RUMELİ ÇİKOLATACISI: Pasta, çikolata, kahve gibi birçok ürünü müşterilerine sunan şirket yeni şubeler açacak.

KEBO: Fast Food tavuk ürünleri sunan şirketin franchise bedeli 30 bin dolar.

SUCUKLAND:  2017'de Adem Ertürk tarafından kurulan firma, Türkiye'nin en hızlı büyüyen sucuk ekmek zinciri olmaya başladı.

EVE'S: 2015'te Belçika'da kurulan Eve's Icecream, Türkiye genelinde franchise veriyor.

CINEBOX: 2015 yılında kurulan bir marka. Dünya da yeni olan VR teknolojiyi AVM'lerde konsept haline getiren markalardan biri.

HARPUT DİBEK: Kahve markası Harput Dibek franchise veriyor.

COFFEE TAINER: Sidem Gıda tarafından kurulan firma hem kahve evleri açacak hem de kahve satışı gerçekleştirecek.

HACI MEHMET BAKLAVA: Bir şubenin anahtar teslimi maliyeti 49 bin TL.

DÖNERCİ ORHAN: Franchise giriş bedeli 125 bin TL. Sürekli franchise ödemesi olarak cirodan yüzde 3 pay alıyor.

BİTEZ DONDURMA: Franchise giriş bedeli 75 bin TL. İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya ve Eskişehir'de şubeler açılacak.

LİMONADA: KKTC meşeli limonatacı Türkiye'de franchise verecek.

 

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın