5 MUCİZE BESİN İLE İŞTAHINIZ KONTROL ALTINDA!

 

Zayıflamaya karar veren kilolu kişilerin en büyük korkulu rüyası; 'açlıkla nasıl mücadele ederim' konusudur. Korkmaya gerek yok... Açlığınızı bastıracak 5 sihirli besinle tanışmamızın tam zamanı!

Çok önemli bilgiler öğrenmeye Hazır mısınız? Size vereceğimiz sihirli besinler ile midenizde sessizce bekleyen açlık sinyallerinin oluşumunu önleyebilir, zayıflamayı başarı ile sürdürebilirsiniz. Bu yiyecekleri ne zaman ve hangi yiyecekleri ne kadar tüketeceğinizi öğrendiğinizde,iştahınızı kontrol etmeniz daha da kolaylaşacak. İşte 5 mucize bitkisel yiyecek ve tok tutma mekanizmalarının bilimsel içeriği...

 

 

ELMA Özellikle ikindi öğününde ara öğün olarak tüketilen elma bazı kişilerde midede kazıntı yaparak açlığı artırırken, bazı kişilerde de doygunluğa yardımcı oluyor. Ancak araştırmalar; zayıflama diyetlerinde ara öğünde değil ara öğünden önce tüketilen elmanın doygunluğu aşırı etkilediğini belirtiyor. Eğer acıkma ile ilgili major probleminiz varsa öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce bir küçük kabuklu elmayı bir bardak su ile tüketin. Sonrasında ana yemeğinizi yediğinizde açlık krizini bastıracağınızı göreceksiniz. Araştırmacılar, elmanın kırmızı veya yeşil olmasının zayıflamada ve iştah kontrolünde fark etmediğini belirtiyorlar. Elma yerken en önemli kural;bir bardak su ile beraber tüketilmesi.Böylece; midede kolayca hacim kaplayarak doyuma ulaştırıyor. Elma, içinde bulunan yüksek diyet lifi sayesinde tok kalmayı sağlayan ender besinlerden biri.

 

 

 

AVAKADO Nutrition Journal dergisinde yayınlanan araştırma; öğle öğünlerinde yenen yarım avakadonun akşam yemeğine kadar olan sürede tokluğu uzun tuttuğunu gösteriyor. Zayıflamaya çalışan 72 kadına öğle yemeklerinin ardından yarım avakado tüketmeleri söylenerek, ne kadar süre tok kaldıkları araştırılmış. Çalışma sonucu ; uygulayıcılarının yüzde 80'inin ara öğüne ihtiyaç duymadan akşam yemeğini kolayca bekleye bildiğini göstermiş. Avokado içerdiği sağlıklı yağ sayesinde doyumu kolaylaştırmakta ve içinde bulunan antioksidanlar sayesinde de yağ bakımını hızlandırmaktadır.

 

 

NOHUT VE YEŞİL MERCİMEK Harvard Üniversitesinde yapılan kuru baklagiller üzerine birçok araştırma; ara öğünde bir kase haşlanmış nohut ve yeşil mercimek karışımını tüketenlerin akşam yemeklerini daha az yiyerek geçirdiklerini ve daha hızlı kilo verdiklerini göstermiştir. Araştırmanın deneysel kısmında tokluğu sağlayan parametrelerinin bitkisel proteinler, diyet lifi ve B vitaminleri olduğu bildirilmiştir. Journal of Obesity dergisinde yayınlanan meta analiz çalışmasında ara öğünde baharatlarla lezzetlendirilmiş nohut ve yeşil mercimek yemenin tokluğu %30 daha fazla artırdığı da belirtilmiştir.

 

 

ÇORBA Ana ve ara öğünlerde ev yapımı ya da paket çorba içmenin midede hacim sağlayarak kısa sürede doygunluğu sağladığı birçok araştırma da kanıtlanmıştır. Araştırmalar bir kase çorbayı; çeşidi ne olursa olsun kalorisinin düşük olması ve yemek öncesi tüketildiğinde de öğünde daha az kalori alımını sağlaması nedeniyle, hem doygunluğu sağlayan hem de kolay kilo vermeye yardımcı sihirli yiyecek olarak gösteriyor. Çorbaları yavaş içmeli, öğüne bir kase olacak şekilde kurubaklagil, sebze, tavuklu, tahıllı yöresel olacak şekilde çeşitlendirilmeli ve çorbaları daha hızlı doyma ulaştırması için yanında salata ile tüketilmesi sağlanmalıdır.

 

 

TURŞU Fermente edilen sebzelerden hazırlanan turşularda kısa zincirli yağ asitleri oluşur ve yenilen turşudan kana geçen bu yağ asitleri beyinde tokluk sinyallerini harekete geçiren hormonlarının da sentez edilmesini sağlar. New York Bilim Akademisi turşu gibi fermente olan yiyeceklerin probiyotikleri içerdiğini ve probiyotiklerin bağırsak sağlığı dışında iştah üzerinde tokluğa yardımcı olduğunu da bildirmektedir. Turşu yerken bir gece önceden Ilık suya koyup biraz tuzunun gitmesini sağlamalısınız.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın