40 OLMADAN YAPTIRMANIZ GEREKEN... 5 ÖNEMLİ TEST

Çok degil ; dört ay önce yılınbaşında daha saglıklı olacagınızı iddia etmiyor muydunuz? Sözünüzü tutup bu önemli testleri yaptırın. 

 

1 DEPRESYON;

Arada sırada mutsuz hissediyorsanız her şey yolundadır. Ancak mutsuzluk bazı kişiler için tehlikeli bir dereceye varabilir. CDC'nin 2009 raporuna göre 35 ve 44 yaş arası erkekler de intihar en çok görülen ölüm sebepleri arasında 4. sırada geliyor. Birçok kişi fiziksel sağlığına odaklanırken zihinsel sağlığa yeterli kadar ilgiyi gösteremiyor. Bu yüzden doktorunuzla iyi bir ilişkinizin olması hayatınızı kurtarabilir. Yaşadığınız stresi, uyku sorununuzu ya da hayatınızda neler olup bittiğini doktorunuza anlatın. Bir durumdan şüphelenirse, bu döngüden çıkmanızı sağlayacak şekilde size yol gösterebilir ve doğru tedaviyi almanızı sağlayabilir. Depresyonun ağrırsa, kan testi yaptırarak biyo-kimyasal sebepleri de incelemek önemlidir.

 

2 TANSİYON;

CDC'ye ( The Centers for Dise ase Control and Prevention ) göre 40 yaşın altındaki kişilerde ölüme sebep olan şeylerin ikinci sırasında kalp krizi geliyor.( Birinci sırada istemsiz yaralanmalar var). Kalp krizinin en önemli nedenlerinden biri tedavi edilmemiş yüksek tansiyondur. Her üç yetişkinden biri yüksek tansiyondan şikayetçi olmasına rağmen bu hastaların 5'te 1'inin rahatsızlıktan haberi bile yoktur.
Yüksek tansiyonun görmezden gelmek, ilerleyen yıllarda pıhtı atımına bağlı felç, kalp krizi, böbrek, göz problemleri ve kalp yetmezliğine sebep olabilir. 120/80 sihirli sayılardır. Eğer tansiyonunuz 130/80 ya da daha yükseklerde geziyorsa, doktorunuzla bu konuda görüşmeye ve ilaç kullanmadan tansiyonunuzu düşürmenin yollarını odaklanmalısınız.

3 KOLESTROL;

Kolesterol aslında kötü bir şey değildir. Vücudumuz işlevlerini yerine getirmek için kolesterole ihtiyaç duyar. Ancak yüksek yağ oranı bir beslenme biçimi ,hareketsiz yaşantı ve genetik faktörler ile bir araya geldiğinde esas sorun baş gösterir. Kötü kolesterol (LDL) damarları tıkayarak kan akışını zorlaştırır ve kalp krizinin yanında pıhtı atımı gibi sonuçlar doğurabilir. 35 yaşını geçen herkesin basit bir kan testi yaptırarak kolesterolünü kontrol ettirmesi gerekir. Eğer diyabet, obezite ya da yüksek tansiyon rahatsızlığınız varsa ya da ailenizde bu hastalıklara rastlanıyorsa, kontrolleri 20'li yaşlarda başlamak daha akıllıca olacaktır.

Normal şartlar altında;
Toplam kolesterolünz 200mg / Dl 'den düşük, LDL oranınız 100 'ün altında , HDL oranınız ise 45 'in üzerinde olmalıdır. Aksi takdirde kolesterol değerinizi iyileştirmenin iki yöntemi vardır.
1⃣ Beslenme düzeninizde patlıcan, fasulye, yulaf gibi çözülebilir lifler eklemek
2 Badem, antep fıstığı gibi yiyeceklerle doymamış yağ tüketiminizi arttırmak.

4 DERİ KANSERİ;

Yapmanız gerekeni söylüyoruz. Güneş kremi kullanmadan güneşe çıkmayın. Peki bunu ne kadar uyguluyorsunuz? Kısa bir süre için bile dışarı çıkmadan önce birkaç dakikanızı ayırıp krem sürüyor musunuz? Cevabınız hayır ise (muhtemelen öyledir)bu haber sizin için;
Erkeklerin melanom dışı bazal hücre ve skuamöz hücre kanserine yakalanma riski kadınlara oranla 2-3 kat daha yüksektir. En tehlikeli deri kanseri türü olan ve dünya çapında her yıl 49 bin kişinin ölümüne sebep olan melanom son yıllarda 20 -40 yaş arası kişilerde daha sık rastlanıyor.
Bu yüzden cilt kanseri taramasını kesinlikle atlamayın. Cildinizdeki lekelerin şekli, rengi ve boyutundaki değişiklikleri kontrol edecek şekilde kendinizi muayene etmenizi de öneriyoruz.

5 TESTİS;

Her ne kadar TESTİS kanseri ender görülen bir rahatsızlık olsa da ( tüm kanserler arasındaki oranı yüzde 1'dir.) 15 ile 35 yaşları arasındaki erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Bu hastalığı en iyi örneklerden biri Lance Armstrong'tur. Testis kanseri teşhisi konulduğunda henüz 25 yaşında olan Armstrong, hastalığı yenmesi ile o günlerde çokca konuşuldu. Erken teşhisi ne kadar önemli olduğunu da somut bir örneği haline geldi. Az değil, hastalık erken teşhis edildiğinde tedaviden olumlu sonuç alma ihtimali %95 'tir. Doktorunuza testis muayenesi olmak istediğinizi söyleyin. Ya da her ay ılık bir düşün ardından (deriniz rahatladıgında) kendiniz iki elinizi kullanarak muayene ediniz . Yumurtalıklatınizı baş ve işaret parmağınız arasında nazikçe yuvarlayın. Sert bir yumru ya da düz ve yumuşak yumruları dikkat edin. Şekil ya da büyüklük olarak bir değişiklik fark ederseniz hemen doktorunuza başvurun.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın