4 FANTASTİK KADIN ;

J.K Rowling , Stephenie Meyer , Suzanne Collins ,Becca Fitzpartrick... Son 15 yılda fantastik edebiyata damga vuran dört usta kadın yazar . Kariyerlerine,eserlerine , edebi üsluplarına gelin birlikte yakından bakalım .

Washington üniversitesinin araştırmasına göre Roman okuyan insanların zihinleri , okudukları romanları yazılanları kendileri yaşıyormuş gibi tepki göstermektedir. Ayrıca Roman okuyanların daha çok yaratıcı fikirler üretebilir tikleri ve kanıtlamış bir gerçek.
Son zamanların dünya edebiyatında fantastik Romanlar ne yükselen bir trend var. Her geçen gün bu türdeki romanı artmaya devam ediyor. Hatta amatör yazarlar blok sayfalarını her hafta devamı gelen fantastik Romanlar yazarken büyük bir kitle tarafından da takip ediyorlar. Üstelik yazılan Romanlar sadece metinde kalmıyor. Sinan meyve televizyona uyarlanıyor. Kitapla ilgili oyuncaklar, okul malzemeleri, kıyafetler üretiliyor. Son yıllarda gençler arasında yaygın ilgi gören Romanlar ise fantastik olanlar. Bu konuda son 15 yılda 4 önemli kadın yazarın önce çıktığını görüyoruz. J.K Rowling , Stephenie Meyer , Suzanne Collins ve Becca Fitzpartrick...
Gelin dünyada çok ses getiren fantastik Roman serileri ile popüler kültüre yön veren 4 önemli kadın yazarı biraz daha yakından tanıyalım...

 

 

J.K ROWLİNG;

"Harry Potter" serisi 1997 yılında çıktığında kitabın sadece çocuk kitabı olduğu düşünülüyordu. Fakat seri rolling de tahmin edemeyeceği kadar genç bir kitleye ulaştı. Rowling hepimizin bir nefeste bildirdiği Harry potter'ın yazmaya tam 28 sene önce 1990'dan bir tren yolculuğunda başladı. Ardından 5 sene böyle tüm serinin genel bir haritasını çıkardı . O yıllarda bir yandan öğretmenlik yapan Rowling bir yandan da seri yazmaya devam etti . Bu sürede kitap basabilmek için yayınevleri ile görüşürken pek çok kez reddedildikten sonra en sonunda bir yayınevine kitap basacaklarına dair mektup aldı . Böylelikle Harry Potter macerası başlamış oldu fakat rolling dünyanın en çok okunan kitaplarından olan Harry Potter'ın ardından yazmayı bırakamadı. Harry Potter evrenin ait 3 kitap da bir tiyatro oyuna daha yazdı . Ayrıca yetişkin okurlarına yönelik BOŞ KOLTUK ismin bir romanda yazdı . Rowling Harry Potter yazarken fantastik edebiyatın geleneksel ögelerini kullanarak okuyucunun hayatı zorluklarına deneyimlerini küçük bir çocuk ile empati kurabilme sini sağladı. Yoktan var ettiği hayal gücü ile dolu mistk ve sihirli bir dünyanın varlığını okuyucu inandırdı ve o dünyada hikaye içerisinde hikaye anlattı.

 

 

✔  BECCA FİTZPATRİCK:

Üniversite de toplum sağlığı okuyan Becca fitzpatrick hayatı boyunca hep yazar olmak istedi. 2003 yılının Şubat ayında 24 yaşını kutlarken eşinden gelen yaş günü hediyesini yazarlık kursu oldu. O kursta "Hush Hush " serisini yazan Fitzpartrick belki de bu kadar başarılı olacağını hiçbir zaman tahmin etmemişti . Roma'nın genel hikayesini mitolojik ve dini öğeleri kullanarak oluşturdu . Serinin ilk kitabı "Sessizlik" lise çağlarında ki Nora simli kızın Cennetten kovulmuş meleg'e olan aşkını konu olarak başlıyordu. 2005 yılında kadar çıkan "Alacakaranlık" serisinde benzer olarak masum bir kızın pek masum olmayan yerine aşık olmasını konu aldığı için çoğu zaman "Meyer" karşılaştırıldı fakat Fitzpartrick üslubu ve Meyrden sürükleyici olması genç okuyucular arasında kitabının sevilerek okunmasını sağladı. Eserinin her bir kitabında aksiyonlu gittikçe arttırarak merak uyandırma ve okuyucu şaşırtmaya devam etti . Serinin 2. Kitabı "Çığlık" ise "New York Times çok Satanlar" listesinde 10 hafta boyunca kaldı . Fitzpartrick in "Siyah Buz " isimli bir roman daha var.

 

 

✔ STEPHİNİE MEYER ;

" Alacakaranlık " serisi dünya çapında 100 milyon kopya satarak en çok satılan kitaplar arasında yerini aldı. Edebiyatta ve sinema dünyasında çokça kullanılan mitolojik bir varlık olan vampirle genç bir kızın lise sıralarında ki aşklarını konu alan bu seriyi pek çok kesimden çok farklı tepkiler aldı. Tüm dünya Meyere Amerika'dan J.K.
Rowling diye hitap etmeye başlarken aslında Rowling ile Meyer' in tarzları arasında büyük farklar vardı. Meyer'in Rowling kullandığı dil bariz bir şekilde farklıydı Rowling "Harry Porter " da hikaye 3. tekil şahıs ağzıyla anlatırken Meyer kitabın ana karakteri Bela Sawan 'ın ağzından yazıyordu. Ayrıca Meyr 'in dilini yetersiz bulan eleştirmenler kitabın konusunda demode ve basit buluyorlardı. Eleştirmenlerin aksine "Alacakaranlık" serisi okuyucuda bıraktı duygusal etkiler ile ses getirmişti ve genç kadınlar arasında çok popülerdi .Modern ve kasvetl Romeo ve Juliet hikayesi ile yola çıkan Meyer serisi yazarken Charlotte Bronte' nin "Jane Eyre" eseriyle L.M Montgomery 'nin "yeşilin kızı anne" eserinden esinlendigini belirtiyor. 2003'te basılmış serinin ilk kitabı 4 sene sonra 2007'de Beyazperde uyarlandı. Bu sırada Meyerin yetişkinlere yönelik yazdığı bilim kurgu romanı "Göçebe" 2008'de gerilim romanı "Kimyager" ise 2016'da basıldı" Göçebe "2013'te film çekildi.

 

 

SUZANNE COLİN'S ;

"Açlık oyunları" serisini yazarı olan Suzanne Collins. 1991 yılında Nickelodeon kanalında okul öncesi çocuk programlarında yazarlık yaparak iş hayatına atıldı. Bir gün Alice Harikalar diyarındaki alisin tavşan deliğinden geçip fantastik bir romanda sıkışık kalması gibi hepimizin bir çeşit tavşan deliğinde sıkışıp kaldığını fark etti.
İşte bu düşünce 5 kitaplık bir serinin "Yer Altı Günlükleri nin" ilk kitabını fikrini oluşturdu. Bu sene New York Times çok satanlar listesine girdikten sonra Colins kendisinden daha büyük bir başarı getirecek olan "Açlık Oyunları" serisinin yazdı.
Kitap fantastik bir evrende yaşadığı mıntıka yi temsil eden 12 gencin hayatları için yarıştığı ve tek kişi kalana kadar savaştığı televizyon programına gönülsüzce katılan Katniss Everdeenin maceralarını konu alıyordu. Gençlere yönelik çıkardı fantastik Romanlar nedeniyle Stephenie Meyer ile bolca karşılaştırılan Colin's in dili ve kurgusu Meyere göre daha ustalıklı bulunuyordu. Suzanne Collins ile J.K Rowling karşılaştırıldığında ise Rowling in serisi "Açlık Oyunları'na" göre daha çocukça görülüyordu. Collins in bu serisi de sinemaya uyarlandı ve izleyiciden tam not aldı. Filmi izleyenler kitabın çok daha iyi olduğunu duyunca seriyi okumaya yöneldi. Böylece Suzanne Collins dünya çapında büyük bir üne kavuşmuş oldu. 2010 yılında Time Dergisi Collins in dünyanın en etkili insanlarından biri olarak gösterdi.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın