Dünya Genelinde 34 Ülke Halkını Doyuramıyor

34 Ülke Halkını Doyuramıyor

Birleşmiş Milletler (BM), yaptıkları araştırmada dünya çapında tam 34 ülkenin çatışma, savaş,  kuraklık, sel ve benzeri sebeplerle halkını doyuracak gıda bulamadığını açıkladı.

Gıda sıkıntısı yaşanan ülkelerdeki sorunun  temelinde kuraklık, sel ve benzeri iklim hadiseleri yer alıyor. Ancak Suriye, Irak, Yemen, Güney Sudan, Burundi, Orta Afrika Cumhuriyeti, Afganistan gibi ülkelerde de uzun süren çatışma ve iç savaşlar da gıda sıkıntısı yaşanmasına neden oluyor; bu durumda ise bu raporu açıklayan BM'de karar merci konumunda olan ülkelerde sebep oluyor. Çatışmalar nedeniyle ziraî faaliyetlerin gerçekleştirilemediği Suriye’de 13,5 milyon kişinin insani yardıma muhtaç olduğu raporda belirtildi. Ayrıca Yemen’de de 21,2 milyon insanın bir şekilde yardıma muhtaç olduğu ifade edildi. Raporda yer alan ülkelerde 27’si Afrika, kalan 7’si ise Asya kıtasında bulunuyor.

Bu ülkeler Zimbabve, Burkina Faso, Çad, Cibuti, Eritre, Gine, Liberya, Malavi, Mali, Moritanya, Nijer, Sierra Leon, Burundi, Kongo, Etiyopya, Kenya, Lesotho, Madagaskar, Mozambik, Güney Sudan, Sudan, Svaziland, Uganda, Orta Afrika Cumhuriyeti, Somali, Kamerun, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Afganistan, Myanmar, Nepal, Irak, Suriye, Kuzey Kore ve Yemen.

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net


Bir cevap yazın