30 YAŞINDAN SONRA METEBOLİZMAYI HIZLANDIRMANIN 17 YOLU

 

30 yaşına geldiğinizde hem fiziksel hem de zihinsel bir takım değişiklikler yaşadığınızı fark edeceksiniz. Mesela kışın aldığınız kilolarınız artık eskisi gibi kolay gitmeyebilir. Bunun işinizle ilgili olduğunu, spora vakit bulamadığınız veya biraz fazla yiyip içtiğiniz için olduğunu düşünebilirsiniz...

Bütün bunlar evet kilo almanıza neden olur. Ancak bunun altında yatan çok daha önemli bir neden var; ''Yaş ilerledikçe metabolizmanız yavaşlar." Size iyi bir haberimiz var, ufak tefek değişiklikler yaparak yavaştan metabolizmanızı geri eski haline getirebilirsiniz. Bu kolay diyet ve yaşam tarzı ipuçlarıyla metabolizmanızı hızlandırabilir ve yağ kaybını sağlayabilirsiniz. Işte bunu sağlamak için izlediğiniz adımlar;

1-ODA ISISINI DÜŞÜRÜN;


Metabolizmanızı hızlandırmanın en kolay yollarından birisi diyebiliriz. Oda sıcaklığını düşürerek soğukla uyarılan ,vücuttaki kötü yağlar olarak adlandırdığımız kahverengi yağların yıkımını hızlandırabilirsiniz.

2-BOL BOL KAHKAHA ATIN;


Uluslararası Şişmanlık Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre, kahkaha atmak bazal enerji harcamasında ve kalp atışında yüzde 10-20 oranında bir artışı sağlıyor. Bu, 10-15 dakikalık kahkahayla geçen bir sohbetin 40 ile 170 kalori harcatanbileceğini gösteriyor.

3-YETERLİ YEDİGİNİZDEN EMİN OLUN;


Daha hızlı kilo vermek için daha az yemelisiniz değil mi? Ama aslında durum öyle değil. Eğer çok az kalori alırsanız, vücudunuz kas ve su kütlesini kaybedecek, bu da aslında metabolizmayı yavaşlatacak. Daha doğrusu kalori azaltmak vücudun sahip olduğu yağ depolarını korumak için daha az enerji harcamasına neden olur.

4-YEŞİL ÇAY TÜKETİN;


Yeşil çay, yağın enerjiye dönüştürülmesinde karaciğerin hızını arttıran bir antioksidan olan kateşin içeriyor. 12 haftalık bir araştırma da, düzenli yapılan bir egzersiz programı ile beraber, günde 2-3 bardak yeşil çay içen katılımcıların, çay içmeyen kişiler kıyasıyla daha fazla yağdan kilo kaybettiklerini görüşülmüştür.

5- DOĞAL BESLENİN;


Hormonlar vücudumuzun enerjiyi nasıl kullandığını kontrol eder. "Üreme, tiroid ve büyüme hormonunu insülin ve açlık hormonları, bedenimizin enerji dengesini korumak adına üretirler. Organik olmayan gıdalardaki toksin maddeler bu hormonların dengesini bozarak metabolizmanızı yavaşlatır. Organik besinler daha az toksin içerdiği için bu etkiyi azaltacaktır.

6- DAHA FAZLA SU İÇİN;

Az su içtiğiniz için kilo kaybınız zorlaşıyor olabilir. Teh Journal of Clinical Endocrinolog and Metabolism gazetesinde yayınlanan bir araştırmaya göre, daha fazla su içtiğinizde kalori yakma oranı hızla artıyor. Bu çalışmadaki katılımcıların 2 bardak su içtikten sonra metabolik hızları tekrar ölçüldüğünde %30 artış olduğu görülüyor. Araştırmacılar, günde 1,5 litre kadar su tüketimini artırmanın yıl boyunca ekstra 17.400 kalori yakmaya yardımcı olduğunu söylüyor.

7- SIZMA ZEYTİNYAĞI KULLANIN;


Vücudunuz ağırlık kaybetmek ve düzgünce çalışmak için diyet yağına, özellikle de sağlıklı yağlara ihtiyaç duyar. Doğru yağ türleri, açlığın önlenmesine yardımcı olur, metabolizmanın en üst düzeye çıkarır ve bazı besin öğelerinin vücutta daha iyi kullanılmasını sağlar. Zeytinyağı gibi sağlıklı tekli doymamış bu konuda ilk tercihiniz olmalıdır.

8- YUMURTA SARISINI TÜKETİN;


Yumurta beyazı; protein açısından zengindir ama yağ içermez. Ama hem yağ hem proteini birlikte almak metabolizma gibi faydalı olandır. Yumurta, yağda eriyen vitaminler, esansiyel yağ asitler ve en önemlisi kolinden zengin bir besindir. Karaciğer etrafın da yağ depolanmasını tetikleyen mekanizmalarla yavaş birçok güçlü bir bileşik içerir.

9- 17:00 'DEN SONRA KARBONHİDRAT TÜKETİMİNE DİKKAT;


Karbonhidratlar vücuttaki enerji metabolizması için oldukça önemlidir. Ancak ihtiyaçtan fazla tüketimi vücutta yağ olarak depolanır. 17:00' dan sonra metabolizma hızı düşmeye başlar. O nedenle belirli bir saatten sonra yüksek karbonhidratlı besinlerin tüketimi sınırlamak gereklidir.

10- BROKOLİ YİYİN;

 
Brokoli; C vitamini ve kalsiyumu bir arada bulundurur, bu da metabolizma hızını arttırma da oldukça önemli bir besin olduğunu gösterir.

11- DİKKAT KOLADAN UZAKLAŞIN!


Evet, 0 kalori olabilir ama kalorisiz olması onun sağlıklı yapmaz. Dümdüz bir karın istiyorsanız bütün içeceklerden uzak durmalısınız. Endokrinoloji ve Metabolizma Trendler dergisinde yayınlanan araştırmada yapay tatlandırıcı içeren bu tür içeceklerin ,vücudun şekere verdiği metabolik tepkiyi bozduğunu ve iştahı artırdığını gösteriyor! Ayrıca fazla miktarda diyet kola kişilerde İnsülin direnci ve kilo artışı daha sık görülüyor.

12- GÜNLÜK YETERLİ MİKTARDA PROTEİN ALIN;


Ne kadar çok kasınız varsa, o kadar çok kalori harcarsınız. Ama kat kütlesindeki Ama kas kütlesindeki artış sadece spor salonunda kendine parçalamakla olmaz. Yeterli miktarda protein almanız kas inşa etmenize yardımcı olur, böylece metabolizma hızınızı yavaşlamasını engeller. Protein ihtiyaçları bireysel olarak farklılık gösterir, ancak, genel olarak baktığımızda, günlük olarak vücut ağırlığı başına 0,8 -1 gram protein tüketmesini yeterlidir. Araştırmalar, vücutta proteinin diğer besin öğelerine göre daha zor parçalandığını ve sindirilmesini daha zor olması nedeniyle öğün sonrası kalori yakma oranı %35 oranında artırdığını söylemektedir.

13- ÇİKOLATA YİYİN;


İsviçreli ve Alman araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmada, 2 hafta boyunca günde bir gruba yaklaşık 10 gram bitter çikolata yediriliyor. Sonuç işe, çikolata yiyen grubun stres hormon düzeyleri daha düşük olduğunu ve metabolizmaları daha iyi çalıştığını gösteriyor. Bilim insanları, kakaodaki flavonoidlerin yağ yakıcı ve stres azaltıcı özelliğini olduğunu anlatını çiziyorlar.

14- PEYNİR YİYİN;


Hepimiz, peynirin, kalsiyum D vitamini ve protein ile dolu, taşınabilir ve ucuz bir gıda olduğunu biliriz. Kalsiyum, metabolizmayı destekler ve kas kütlesinin korumaya yardımcı olduğu için kilo kaybını da yardımcı olur. Peynirinizi yağ oranı düşük çeşitlerden seçin ve daha doyurucu hale getirmek için yanında mutlaka lifli gıdalar tüketin.

15-TAM YAĞLI SÜT ÜRENLERİNİ TERCİH EDİN;


Americaan Journal of Clinical Nutrition'da 26.930 kişinin oluşturduğu 2015 yılına ait bir çalışmaya göre, yüksek yağlı süt ürünlerinin tüketenlerin en düşük diyabet insidansına sahip olduğu görülüyor. Yağsız süt ürünleri tüketenlerde ise en yüksek insidans görülüyor. Araştırmacılar, kalsiyum, protein, D vitamini ve diğer besin maddelerinin oldukça önemli olduğunu, bunların koruyucu etkilerinden faydalanmak için süt ürünlerindeki yağ ihtiyacımız olduğunu söylüyorlar.

16-D VİTAMİNİ DÜZEYLERİNE DİKKAT;


Ne yazık ki çok kişi de D vitamini eksikliği görülmektedir. D vitamini, metabolizmayı hızlandırmak ve kas dokusunu korumak için şarttır. Diyetle bir miktar sağlıyor olabilirsiniz ama D vitamini asıl kaynağı güneş ışığıdır. Önerilen günlük değerin %90' ını sağlamak için günde 20dk teninizi güneşle temas ettirin. Somon, süt ürünleri, yumurta tüketimi ile de diğer %10 kısmını tamamlayabilirsiniz.

17- TAM TAHILDAN VAZGEÇMEYİN;

 
Beyaz undan yapılan yiyecekler yerine tam tahıllı ürünler tercih etmeniz size büyük avantajlar sağlar. Hem tokluk süresini uzatır hem de bağırsağınızdaki dost bakterileri besleyerek sindiriminize yardımcı olur.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın