23 Nisan'a Özel Gelmiş Geçmiş En İyi 23 Çocuk Filmi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na sayılı günler kaldı. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza armağan olan bu günde, çocuklarımızın eğlenceli vakit geçirmek en doğal hakkı!! Biz de bu yazımızda çocukların izlemesinde sakınca olmayan en iyi filmleri derledik. İyi seyirler 🙂


1- Çılgın Hırsız (Despicable Me)

2010 yapımı orijinal adı Despicable Me olan Çılgın Hırsız filminde, Gru adındaki kötü yürekli bir karakterin tek isteği dünyanın uydusu olan Ay'ı ele geçirmektir. Bu nedenle etrafı huzurlu, rengarenk çiçeklerle sarılı, samimi komşuluk ilişkilerinin yaşandığı banliyöde sükuneti bozmaktadır.  Banliyönün en bakımsız evinde yaşamakta olan Gru, küçük köleleri ile birlikte dünyanın kaderini değiştirecek planını yine bu evde uygulamaya sokmak için son hazırlıklarını yapmaktadır. Küçük yetim olan Margo, Edith ve Agnes ise Gru ile karşılaştıklarında, Gru onlar için potansiyel bir baba adayı olur. Bakalım bu kötü ruhlu karakter Gru amacına ulaşabilecek midir?

2- Neşeli Ayaklar (Happy Feet)

2006 yılı yapımı olan bu animasyon filmi, Munble adında berbat bir sese sahip, sıra dışı bir penguenin başından geçenleri anlatır. Antartika'da bölgesinde yaşayan tüm penguenlerin, ruh eşlerine aşklarını ve kendilerini ifade edebilmek için birer şarkıları vardır. Ancak baş karakterimiz Mumble'ın hem sesi çok kötüdür hem de söz konusu şarkıyı bulup da ruh eşine bunu söyleyemediği sürece gerçek aşkı yakalaması olanaklı değildir... Her ne kadar sesi kötü de olsa, Mumble'ın herkesten farklı bir yeteneği vardır, o harika bir tap dansçısıdır!!

Ancak bu yeteneği onun dışlanmasına sebep olur. Annesi Norma Jean, onun bu yeteneğini çok sevimli bulurken, babası Memphis ise onun bir penguen olmadığını düşünür. Munable'ın en iyi arkadaşı Gloria ise çeredeki en iyi şarkı söyleyen penguendir ve Mumble'ın bu değişik yeteneği ile başı derttedir. İmparator Penguen, Mumble'ın bu hallerini hoş görmez ve onu kovar. Mumble, ilk kez evinden uzaklaştığında bambaşka yaşamlara sahip penguenlerle tanışır; Adelie Amigos...

Not: Neşeli Ayaklar, 2007 Oscar Ödülleri'nde Yılın En İyi Animasyon Filmi ödülünü aldı.

3- Lady & The Tramp

1997 yılında beyazperde yansıtılan Lady & The Tramp, Lady adındaki dişi bir köpeğin büyük aşkını anlatıyor. Lady, kendisiyle ilgilenen sahipleriyle beraber mutlu bir hayat sürerken, bir süre sonra sahipleri eve bir bebek getiririr ve Lady, kendisini ikinci plana itildiğini zanneder. Artık istenmediğini düşünen Lady, evden kaçmaya karar verir. Sokakta tanıştığı bir erkek köpek olan Tramp ise Lady'nin hayatını değiştirecektir.

Not: Sinema tarihinin ilk sinemaskop çizgi filmi Lady and the Tramp'tır. Bununla birlikte Disney'in orijinal bir öyküden sinemaya aktardığı ilk eseridir.

4- Küçük Deniz Kızı (Little Mermaid)

1989 yapımı Amerikan animasyon filmi olan Küçük Denizkızı'nın konusu ise şöyledir; her deniz kızının hayali, yakışıklı bir prensle evlenmek ve normal bir insan gibi hayat sürmektir. Öyle ki sevimli bir deniz kızı olan Ariel'in de bir gün rüyalarında gördüğü prensle tartışmak en büyük hayalidir. Ancak Ariel, düşlerini gerçeğe dönüştürmek konusunda diğerlerine göre bir hayli kararlıdır. Bu hayalini gerçekleştirmek için olmadık işler peşine düşer.  Ursula adlı kötü kalpli bir denizaltı büyücüsüyle bir anlaşma yapar. Ursula, Ariel'in sesini ister ve bunun karşılığında Ariel'e bir çift bacak verir. Bu sayede Ariel, kampa akıp insan Prens Eric ile tanışabilecektir. Kendisine yapılan tüm uyarıları gözardı eden Ariel, yaptığı anlaşmanın başına açtığı işleri yeni yeni fark edecektir.

Not: Disney'in Oscar ödüllü animasyon filmi  Küçük Deniz Kızı'nın tarihinin eski olması siz miniklerimizi üzmesin çünkü restore edilmiş hali bulunuyor.

5- Sindirella

Sindirella, üvey annesi ve kız kardeşleri taraflından dışlanan genç bir kızdır.  Ella'nın tüccar babası, annesinin ölümü ardından başka bir kadınla evlenir. Çok sevdiği babasına destek olmak için Ella, yeni üvey annesi Tremaine'i ve üvey kız kardeşleri Anastasia ve Driulla'ı kabul eder; ancak Ella'nın babası ölür... Ella zalim üvey annesi ve kız kardeşleri ile baş başa kalacaktır. Kısa zaman içinde kendi evinde bu üç kadının hizmetçisi durumuna düşen Ella'nın hayatı, kentte düzenlenen ve tüm genç kızların katılacağı o balo sayesinde birden değişir. Bakalım, Sindirella hayatının aşkı ile kavuşabilecek midir?

6- 101 Dalmaçyalı

Çocukların keyifle izleyeceği filmlerden biri de 101 Dalmaçyalı... 101 Dalmaçyalı'nın yeni versiyonunda Londra'da evlerde yaşayan Dalmaçya cinsi köpeklerin çalınması olayları gündemde. Bu artan hırsızlık olayları bir gün Pongo ve Perdy adlı Dalmaçya köpeklerinin yeni doğan yavrularının da başına gelir. Bakalım, bundan sonra ne olacaktır?7- Güzel ve Çirkin

Başarılı bir tüccar, tüm varlığını denizde kaybettikten sonra altı kızını da yanına atıp daha kırsal bir yere taşınmak zorunda kalır. Yolculuğun ardından gül çaldığı gerekçesiyle 'Çirkin' tarafından cezalandırılır. Kızlarının en küçüğü olan 'Güzel', başlarına gelen felaketlerden kendini sorumlu tutar ve babasının cezasını üstlenerek kendisini feda eder. Çirkin'e ait olan gizemli şatoda onunla birlikte yaşamaya başlayan Güzel, bu şatonun göründüğü gibi tehlikeli bir yer olmadığını fark eder. Zamanla birbirlerini tanımaya başladıklarında genç kadın, Çirkin'in geçmişine ait sırları öğrenir. Çirkin bir zamanlar krallığı olan yakışıklı bir prenstir ve kendisine yapılan bir büyü nedeniyle yıllardır Çirkin olarak yaşamaktadır. Şimdi cesur ve hayat dolu Güzel ne pahasına olursa olsun Çirkin'i bu büyüden kurtarmaya çalışacaktır.

Not: Disney'in çocuk klasikleri arasında yerini alan Güzel ve Çirkin masalının yeni bir uyarlaması olan film, fantastik ve romantik unsurların yanı sıra gerilim tonu olan bir yapım.

8- Peter Pan

2003 yılında gösterime giren ve çocukların belki de ilk tanıştıkları kahramanlardan olan Peter Pan, izlerken keyifli vakit geçirilebilecek bir çocuk filmi... Mutlu bir ailede yaşayan Wendy'nin kardeşlerinin en sevdiği anlar, yatağa girdiklerinde ablaları Wendy'nin uyumaları için hikâyeler okumasıdır. Wendy'nin masalları ile büyüyen çocuklar, babalarının Wendy ile odalarını ayırmasıyla büyük bir hayal kırıklığı yaşarlar.  Artık masalların sona erdiğini düşündükleri sırada her gece gizli gizli bu odanın penceresine konuk olan Peter Pan ortaya çıkar ve tüm kardeşlere fantastik dünyaların kapılarını açar.

9- Alice Harikalar Diyarında

Aynı isimli romandan uyarlanan ve izleyicilere inanılmaz bir dünyanın kapılarını açan film, Alice'in harikalar diyarında başından geçen türlü olayları anlatıyor. Mutlaka izlenmesi gereken filmler listemizde yerini alıyor.

10- Mulan

Disney'in 90'lar animasyonları arasında yerini alan bu muazzam yapım içerdiği etnik motiflerle ayrı bir yere sahiptir. Oscar ödüllerine de aday gösterilen Mulan'ın seslendirme kadrosunda ise Eddie Murphy gibi önemli isimler bulunur. Büyük Hun İmparatorluğu'nun güçlü ve hazırlıklı askerleri ise Çin'e hücum etmeye devam etmektedirler; Çin askerlerinin umutları tükenir. O sırada Ping adlı genç ve kimsenin umursamadığı bir askerin adına bir savunma fikri gelir. Dağlara ateş etmesinin sonucunda aniden bir çığ beliriverir. Büyüyen çığ Hun askerlerini püskürtür ve saldırılarını durdurmak zorunda kalırlar. Ping kısa sürede bir kahraman haline gelir. Ancak Ping hakkında kimsenin bilmediği bir şey vardır. Ping, herkesin düşündüğünün aksine bir erkek değil, genç bir kızdır.

11- Uyuyan Güzel

Klasikler arasında yerini alan Uyuyan Güzel masalı Disney tarafından sinemaya uyarlanması ile bir nevi çocukların hayal güçleri beyaz perdeye yansımış diyebiliriz. Tüm zorlukları aşıp prensesi uyandıran prensle mutlu sona doğru koşan film, çocuklarınızı oldukça eğlendirecektir.

12- Sevimli Canavarlar

2002 yılında gösterime giren 3D animasyonlu Sevimli Canavarlar filmi, Canavarlar Dünyası isimli kendilerine ait bir dünyada yaşayan ve burada yaşayabilmek için insanlara ihtiyaç duyan sevimli canavarların hayatına insanların karışmasıyla ortaya çıkan trajikomik olayları anlatıyor. İnsanları korkuttukları an duydukları çığlık sayesinde gerekli olan enerjiyi alabilen bu canavarların dünyasına yanlışlıkla küçük bir kız çocuğunun yolu düşür ve işler çığırından çıkar. Çünkü bu küçük kız bu tuhaf yaratıklara ters etki yapmaktadır ve dehşete kapılan canavarlar salgın bir hastalığın yayılacağını düşünüyorlardır. Bu küçük kız zannettikleri gibi onların yaşamını tehdit ediyor mudur? İzleyip görelim…

13- İnanılmaz Aile

Mr. İncredible adıyla dünyada var olan kötülüklerle mücadeleyi kendisine borç bilmiş olan  ve Bob Parr, oldukça tanınan bir simadır. Bir süre sonra hayatının bu denli yorucu olmasından yana şikayetçi olur ve emekliye ayrılmak ister. Eşi ve çocukları ile beraber daha sakin ve sıradan bir yaşam düzenine geçer ve sigortacılık yapmaya başlar. Ancak çok geçmeden bu düzenden de sıkılan Bob Parr’ın isteklerini duyan evren ona bir mesaj iletilir; bir adada artık gizli bir görevin sahibidir.

14- Shrek

Sadece küçüklerin değil büyüklerin de gönlüne taht kuran Shrek’i bir de çocuklarınızla birlikte izlemeye ne dersiniz? Bunun için en güzel gün ise tabii ki 23 Nisan!! Shrek, oldukça korkutucu bir görünüme sahip, devasa, yeşil renkli bir troldür. Yalnızlıktan dolayı hayatının geri kalanını beraber geçirebileceği, en az kendisi kadar çirkin bir yaratık bulmayı amaçlamaktadır. Bunun üzerine bir kâhin kehanetini açıklar. Shrek ile güzeller güzeli bir prenses olan Fiona arasında duygusal bir ilişki cereyan edecektir. Ancak Shrek ne kadar çirkinse Fiona da bir o kadar güzeldir. Film devam ettikçe oldukça garip olaylara sahne olacaktır.

15- Evde Tek Başına

Tatile giderken yanlışlıkla evde unutulan Kevin'in başına gelenleri konu edinen Evde Tek Başına oldukça eğlenceli ve keyifli bir film. Çocuklarınızla beraber bu filmi izlemeye ne dersiniz?

16- Yukarı Bak

Büyük küçük hepimizin çok sevdiği çocuk filmlerinden biri de Yukarı Bak! Oldukça romantik ve eğlenceli bir yapım. Balonlarla gökyüzüne uçmak hayali olan çocukların beğenisini kazanacak bir film… Bu filmi izledikten sonra çocuklarınız sizden onları Kapadokya’ya götürmenizi isteyebilir. Bizden söylemesi…

17- Buz Devri

Yönetmenliğini Chris Wegde ve Carlos Saldanha'nın yaptığı 2002 yapımı olan Buz Devri, eğlenceli bir animasyon filmidir. Buz Devri'nde; buzul çağı, dünyaya hüküm sürmeye başlamıştır. Bu ıssız ve korkunç dünyada bir başlarına olan zavallı hayvanlar, bir şekilde hayatta kalmanın yollarını aramaktadırlar. Uzun tüylü, kendi halinde bir mamut; karizmatik ve dişli bir kaplan ve muzur bir rakun, nasıl olduysa bu kaos esnasında kurtularak bir araya gelmişlerdir. Bu üç birbirinden farklı türe mensup ve oldukça tatlı görünen hayvanların odağında ise tek bir konu vardır; buldukları küçük bebeği, insanlara ulaştırıp o bebeğin hayatını kurtarmak... Bakalım başarılı olabilecekler midir?

18- Aslan Kral

Eski ancak eskimeyen bir yapım Aslan Kral… İlk 1994 yılında gösterime girdi ve serileri çekildi. Orijinal adı ise The Lion King. Duygusal bir çocuk filmi arayanlar için muazzam bir tavsiye. The Lion King’in konusu ise yavru bir aslan olan Simba'nın maceralarıdır.  Ormanın kralı olan babası Mufasa'ya hayran olan Simba, sinsi amcası Scar'ın hain planlarından habersizdir. Kral olmak icin fırsat kollayan Scar, Mufasa'yı öldürdükten sonra hedefine Simba’yı alır. Babasının kaybı ile yıkılan Simba sürgüne gider. Zamanı geldiğinde hakkı olanı almak için geri dönecek ve amcasına yaptıklarının hesabını soracaktır.

19- Charlie'nin Çikolata Fabrikası

Adını duymayan kalmamıştır. Ancak izlemeyenler mutlaka vardır. Eğer vakit bulamadıysanız 23 Nisan güzel bir gün. Çocuklarınızla beraber Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nı izlemeye ne dersiniz? Peki Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nın konusu nedir?  Son derece sıra dışı bir yapıya sahip olan Willy Wonka'nın bir çikolata fabrikası vardır. Bu fabrikayı ise kendisinden sonrası için bırakabileceği birini aramaktadır. Bir değerlendirme yapabilmek için yarışma düzenler. Önce eğitecek sonra da zamanla yerini devredecektir. 5 çocuk seçer. Bunlardan birisi fakir bir aileden gelen Charlie'dir. Alabildiği tek çikolatadan çıkan bilet onu bu muhteşem fabrikaya götürür. Charlie'nin orada görecekleri, çok etkileyecek ve onu Wonka'nın hayal dünyasına çekecektir…

20- Oyuncak Hikâyesi

Oyuncak Hikayesi'nin konusu nedir? Andy, oyuncak koleksiyonu yapan küçük bir çocuktur. Ancak Andy'nin oyuncakları hakkında bilmediği bir şey vardır. Bu da Andy'nin yokluğunda, oyuncaklarının Kovboy Woody'nin önderliğinde canlandığıdır. Bir gün Andy’e güzel bir hediye alınır. Bu hediye ise son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’dır. Bu hediye oyuncaklar arasındaki ego savaşlarını başlatır ve izlemesi birbirinden eğlenceli olaylara sahne olur. Ayrıca, gösterildiği sene animasyon teknolojisini başka bir noktaya taşıyan ve Pixar’ın piyasadaki yerini iyiden iyiye sağlamlaştıran orijinal adı Toy Story olan Oyuncak Hikâyesi bir dönemin çocuklarını derinden etkilemiş bir çizgi-fenomendir.

21- Kayıp Balık Nemo

Denizler, okyanuslar büyüklüğü ve derinliği ile herkesi kendisine hayran bırakıyor. Nemo isimli küçük bir balık ise yaşadığı bu yerlere büyük bir merak duyuyor. Ancak bu büyülü dünyanın güzellikleri olduğu kadar tehlikeleri de mevcut. Bir gün Nemo kayboluyor ve babası onu bulmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkıyor.

22- Arabalar

Piston Kupası için The King ve Chick Hicks'e karşı yarışmak üzere Kaliforniya'a gitmekte olan meşhur yarış arabası Light-ning McQueen, kaza ile Radiator Springs adindaki küçük bir kasabanın yollarına zarar verir. Üstelik kendisinin de tamir olması için çok çalışması gerekmektedir. Bu sırada bu olayla beraber o kasabada geçirdiği zamanlarda dostluklar edinir ve gerçek sevgiyi ve hatta aşkı bile yaşar. Bu küçük yaşadıkları onu gerçek bir kazanan olmaya hazır hale getirir.

23- Oz Büyücüsü

Oz Büyücüsü filminin konusu nedir? Oz Büyücüsü filmi, Dorothy Gale'in maceralarını konu edinir. Kansas'ta kendi halinde bir çiftlikte mutlu ve sıradan bir hayat yaşayan Dorotlxy Gale’nin yaşadığı bu çiftliği büyük bir hortum vurur. Hortum evleri sürükler. Dorothy ve Toto, uyandıklarında kendilerini oldukça tuhaf peri masalından çıkma bir köyün içerisinde bulurlar. Bu esnada ölen lanetli doğu cadısının intikamını almak isteyen lanetli batı cadısı Dorothy'nin peşine düşer. İyi cadı Glinda ise Dorothy' i korur ve ona Oz Büyücüsü'nden yardım almasını tavsiye eder. Dorothy, beklenmedik bir yolculuğa çıkmak zorundadır.

Not: Oz Büyücüsü sinema tarihinin en önemli fantastik yapıtlarından biri olarak kabul edilir. Orijinal adı, The Wizard of Oz olan filmin yönetmen koltuğunda Victor Fleming oturuyor.

Bir cevap yazın