2019 Yılı Hac Yolculuğu Başlıyor?

2019 Yılı Hacılar İçin Kutsal Yolculuk Başlıyor?

İslâm dininde islâmın beş şartından birisi olan hac ibadetini yapmak için bu yıl 80 bin hacı adayı kutsal topraklara gitmek için gün sayıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl gerçekleşecek olan hac organizasyonda 80 bin hacıya 4 bin Diyanet personeli hizmet verecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Hizmetleri Daire Başbakanı Remzi Bircan bu yıl ki hac yolculuğunu şöyle anlattı:

"2019 yılı ilk hac kafilesi 4 Temmuz'da Denizli, Kütahya, Konyadan aynı anda hareket edecek. Ankaradan ise 6 Temmuz itibarı ile hac kafileleri gitmeye başlayacağını" söyledi.

Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içerisinde olan Diyanet İşleri Başkanlığı bu yıl 500 sağlık görevlisini Mekke ve Medine'de istihdam ettiklerini açıkladı.

Hacılara kafile başkalarının Türkiye'den gidip geri Türkiyeye dönene kadar kutsal topraklarda 24 saat hacılarla ilgileneceklerini ifade etti.

500 sağlık görevlisini Mekke ve Medine'de istihdam ettiklerini belirtti.

"Kafile başkanlarımızın hacılarımızla 24 saat be beraberler. Ta ki Türkiyedeki havalimanında, Ciddedeki havalimana kadar, oteline, Kabe-i Muazzama da, yemekhanede, otelin koridorunda ve dönüşdeki Türkiyedeki havalimanına kadar birebir başkanlığımızı temsilen hacılarımıza hizmet için bulunmaktadırlar. Bunu bir örneği diğer islâm ülkelerinde bulunmamaktadır. Hacılarımıza %51-52 bayan olduğu için, bu yıl ki bayan irşad görevlisini 380'den 420 çıkardıklarını" ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 yılında gerçekleşecek olan hac organizasyonu için bütün hazırlıklar tamamlanmış durumda.

Bu yıl 238 kafile Diyanet İşleri Başkanlığının, 120 kafile ise acentalarla birlikte toplam 358 kafile olan hacı adayları bu yıl ülkemizden kutsal topraklara kutlu yolculuğu icra etmek için gidecekler.

Hac yolculuğunda; Türkiye'den ilk Medine'ye giden hacılarımız Medine'den o kutlu beldeye Mekke'ye ulaşırlar. İlk Mekke'ye giden hacılarımız burdaki havalimanından ihrama girmiş bir vaziyette Mekke'ye ulaşırlar. Hac vazifesi bittikten sonra ise dönüşde Medine'yi ziyaret ederek oradanda yurda dönüşler başlar.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac organizasyonda dünya İslâm ülkeleri arasında Türkiye birinci sırada yer alıyor.

2019 Hacı adaylarının gidiş ve dönüş tarihleri ne zaman başlıyor?

2019 yılı hacca gidiş tarihleri:

5 Temmuz - 4 Ağustos arasında kutsal hac yolculuğu yapılacak.

2019 yılı hacdan dönüş tarihleri:

17 Ağustos - 13 Eylül hacılar kutsal topraklardan ülkeye dönüş yapacaklar.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hadisi

"Hac Arafattır."

Arafat meydanı, Arafat Vadisinin ortasında Peygamber Efendimiz (s.a.v) Veda Hutbesi konuşmasını 140 bin müslümana icra ettiği o kutlu yerdir.


Bir cevap yazın