1980'lerin modası tonik, korona salgınında geri döndü

Yeni tip koronavirüsü (kovid19) salgınında insanlar en çok hijyen ve tüketilmesi gereken gıdalar ile ilgili önerilere kulak kabartıyor.

Son zamanlarda ise viral bir şekilde içerisinde kinin bulunan tonikler gündem olmuş durumda. Amazon'da yetişen Cinchona ağacının kabuğundan elde edilen kinin maddesi, sıtmaya karşı kullanılan sentetik ilaçların geliştirilmesinde moleküler model oladak kullanılmıştı. Bunun üzerine son günlerde kinin maddesinin koronavirüse karşı koruyucu özelliği olduğu söylentileri hızla yayıldı ve içerisinde en çok kinin içeren tonik içeciği yok satmaya başladı.

Peki, 1980'li yıllarda moda olan tonik nedir? Koronavirüse karşı etkili midir?  Tonik alkollü müdür?

Tonik, (içecek) içine kinin katılmış sodaya verilen isimdir. Tonik alkolsüz bir içecektir. Kininin tadının acı olmasından dolayı sodaya katılarak üretilmeye başlanan tonik içeceği başlangıçta tıbbi amaçlı kullanıldı.  Ardından içerisindeki kinin miktarı düşürüldü ve acısı azaltıldı. Böylece raflarda genel bir içecek türü olarak yerini aldı.

Türkiye'de tonik üretimi yapan firmalardan biri Coca-Cola. Coca Cola'nın üretimi olan Schweppes  "Tonikler koronavirüse iyi geliyor" şayiasından sonra yok satmaya başladı. Buradaki yığılmayı gören Uludağ da tonik üretimine geçti. Evdekal sürecinde sık sık tonik reklamları görmeye başladık. Fakat tabii ki tonik içeceğinin koronavirüse karşı etkisi kanıtlanmış değil. Üstelik uzmanlar içerisindeki kinin miktarının tıbbi amaçlı kullanılacak kadar olmadığını ve tıbbi amaçlı kullanılan kininle farklılıkları olduğunu söylüyor. Yine de eski bir modayı tekrar başlatmak ve yeni bir içecek türü keşfetmek için tam sırası gibi... Ne dersiniz?

Bir cevap yazın