1973 Arap İsrail Savaşı

Günümüzde pek bilinmeyen, 6 Gün savaşlarının gölgesinde kalmış  1973 Arap-İsrail Savaşı  sonuçları neticesinde hala günümüzü şekillendirmektedir. Altı Gün Savaşının gölgesinde kalması da bir bakıma bu savaşın Altı Gün Savaşı‘nın bir sonucu olmasındandır. Altı Gün Savaşı’n da ağır yenilgiye uğrayan Arap devletlerin  (özellikle bunların başında Mısır ve Suriye devleti gelir) büyük bir travmaya uğraması ve bu devletlerin halkında oluşan öfke ve intikam hırsı Altı Gün Savaşları‘ndan altı yıl sonra bu savaşın başlamasına neden oldur.


6 Ekim 1973’te Yahudilerin kutsal gününde (Yan Kippur) ve Müslümanların kutsal ayında (Ramazan Ayı) Mısır ile Suriye birlikleri sürpriz bir saldırı başlattır. Aynı zaman da savaşın Ramazan ayında başlaması ve Yan Kippur gününe denk getirilmesi kasti bir şekilde ayarlanmıştır. Bazı kaynaklarda savaşın Ramazan ayında  ve Yan Kippur gününde başlaması  nedeniyle Ramazan Savaşı veya Yan Kippur Savaşı olarakta geçebilir.

6 Ekim  saat 14.00 de Mısır Kuvvetlerine bağlı 2000 adet top kanalın batı yakasından doğu yakasına yaklaşık 3000 tonluk mermi atarlar. Bombardımana destek vermek amacıyla  Mısır Hava Kuvvetlerine bağlı 200 uçak Altı Gün Savaşlarında kaybedilen kanalın batısında yer alan Sina Yarım adasını bombalamaya başlarlar.  Bombardımandan  sonra şoka uğrayan İsrail mevzilerini ele geçirmek isteyen Mısır ordusu   bine yakın zodyak botu ile  kısa sürede kanalın karşı yakasına geçerler. Sonradan kanalın üzerine  kurulan geçici köprülerle de  yüzlerce tankı savaş bölgesine geçirirler. Aynı saatlerde Mısır ile yapılan müttefiklik çerçevesinde Suriye ordusu Golan Tepelerine saldırır.

İsrail ordusu Altı Gün Savaşı’ndan kalma muazzam galibiyetinin neden olduğu güç sarhoşluğu yüzünden iki Arap devletinin ani saldırılsana cevap veremez  ve bazı bölgelerden geri çekilmek zorunda  kalır. Savaşın başında İsrail’in aldığı yenilgiler üzerine  Irak, Libya ,Ürdün, Kuveyt ve diğer Arap ülkeleri Mısır ve Suriye’nin yanında saf tutarlar.

Amerika’n Yardımları

Savaşın başlarında 100 bin kuvveti bulunan İsrail yedekleri askere çağırmasıyla iki üç gün içinde 200 bin yedeği silahlandırdı. Amerika’dan gelen yardımlarla da ordusunun silah gücünü yükselten İsrail önceliğini Golan Tepelerinde ilerleyen Suriye ordusuna  verir. Suriye ordusunu Golan Tepelerinin içlerinde durduran İsrail, Suriye Kuvvetlerinin bozguna uğratır. Kendisini kuzeyde  sağlama alan İsrail kuvvetlerini Sina Yarımadasına Mısırlı askerlerle savaşmaya gönderir. Lakin Golan Tepelerinde Suriye ordusuna karşı başarısının aksine İsrail bütün saldırılarına rağmen  kanalın doğusuna geçmiş Mısırlıları Sina’dan atamaz ve Sina Yarımadası’nda savaş tıkanır.

PETROL KRİZİ

Batı’nın ve Amerika’nın İsrail’e desteği karşısında Arap ülkeleri dünya tarihinde ilk kez ellerindeki petrolü Batı ülkelerine karşı  koz olarak kullandılar. Bu olay dünya tarihine 1973 Petrol krizi olarak geçti.

ATEŞKES GÖRÜŞMELERİ

Taraflar İsrail ve Mısır, Suriye olmasına rağmen barış görüşmeleri ABD (Savaş boyunca İsrail’e silah tedarik etmiştir) ve Sovyetler (Savaştan önce ve sonra Suriye ve Mısıra silah satmıştır)  etkisinde olmuştur. Büyük devletlerin referansıyla imzalanan anlaşma gereği  İsrail Sina Yarımadasından ve Golan Tepelerinin küçük bir kısmından geri çekildi. Sahada toprak kaybetse de  diplomaside Mısır devletinin İsrailli tanıması ve savaştan sonraki yıllarda da Mısırın Amerika’nın etkisine girmesiyle  Mısır devleti Filistin davasından uzaklaşmıştır. O günden bu güne Mısır devleti Filistin direnişinin karşısındadır.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın