(1879-1955) ALBERT EINSTEIN 'FİZİKÇİ'

Öne Çıkan Nitelikleri

Çok mütevazi, hoşgörülü, mizah yönü ağır basan, yaşamdan zevk alan, Hümanist, Sosyalist, İnsan hakları savunucusu olan bir kişiliğe sahipti.

Günlük Yaşamı

Sistemli, her şeyini saatine göre yapan bir kişiydi. Örneğin her gün sabah 9.00'da kahvaltı ile güne başlar, 10.30 gibi işine gitmek için çıkar, 11'de Princeton Üniversitesi'ne gitmiş olurdu.

Öğlen yemeğinden sonra mutlaka evine döner, biraz uyur, uyandıktan sonra çayı eşliğinde çalışmasına devam ederdi. Öğleden sonra çalışmaz, bahçesi ile uğraşıp biraz vakit geçirip günün yorgunluğunu üzerinizden atardı. Akşam yemeğini mutlaka 18.30 da yer, mektuplarını okur ve daha sonrasında da günü tamamlayarak uyurdu.

Uyku ve Beslenme

Vejeteryandı, bundan dolayı sebze ağırlıklı tüketimi severdi. Ancak spa gettiyi çok sever ve mutlaka yerdi. Sağlıklı yaşamayı seven Einstein tütün kullanırdı. Mutlaka pipo su ağzında olurdu. Çoğu zaman etrafında duman bulutuyla dolaşır, pipoyu kullanmadığı zaman insanlara karşı daha anlayışsız olduğunu düşünürdü. Ancak o zamanlarda tütünün sağlık için zararlı olduğu henüz bilinmiyordu.

Sağlığına önem verdiğini belirtmiştim. Bundan dolayı uykuya çok önem verir. Günde en az 10 saat uyur. Ayrıca gün içerisinde de kestirirdi .Gün içerisindeki uykularında, çok uyumamak için eline bir kaşık alır ve kaşığın altına da metal bir şey yerleştirirdi .Uyuduğu zaman elinden kaşık düşünce, metal ses yapar ve uyanırdı. Sonrasında kalan işlerine devam ederdi.

Fiziksel Aktiviteler

Einstein spor türlerini sever ve yaşam sürecinde yapmaya, uygulamaya çalışırdı. Örneğin yüzme, yürüyüş, yelkenli , bisiklet bu aktiviteleri yapmaktan hoşlanırdı. Günlük yaşamdaki yoğunluğu, zihninden atabilmek için doğa yürüyüşleri ne çıkar, bazen işine giderken yürüyerek veya bisiklet kullanırdı. Ayrıca yelkenliyle açılmayı sever, yelkenli ile açıldığı zaman da yalnız olmayı tercih eder ve o yalnızlığı suresinde de almış olduğu bazı notları incelerdi. müziğe karşıda farklı bir sevgisi vardı. Yelkenliyle açılmanın müzik kadar etkili olup, dinlendirdiğini söylerdi.

Tuhaf Alışkanlıkları

Kendine çok özenvermeyen, yani giyim kuşamına dikkat etmeyen birisiydi. Saçı başı dağınık bir şekilde dolaşır, taramazdı. Özellikle çorap giymeyi sevmezdi. Hatta Beyaz Saray 'da katıldığı bir davete dahi çorapsız katılmıştı. Çorap giymeme sebebini kuzenine yazdığı bir mektupta şöyle açıklamış. "Gençliğimde giyerdim. Ama baş parmağım hep çorabımı delip dışarı çıkardı. Sonunda vazgeçtim" diyerek, neden çorap giymediğini kısa bir şekilde açıklamıştır.

Dönüm Noktası

Henüz 5 yaşındayken bilimle tanışmış. Babasının vermiş olduğu bir pusulayı görünce çok farklı şeyler düşünmüş ve pusuladaki iğnenin nasıl hareket ettiğini anlamaya çalışarak, ilk bilimsel adımını atmıştır.

Müziğin Hayatındaki Yeri

Çocukluğundan itibaren müzikle iç içe yaşayan birisiydi. Bunun ilk sebeplerinden birisi annesinin bir Piyanist olmasıydı. Bunun dışında keman çalmayı severdi. Ayrıca iskambil kağıtlarından kule yapmayı, keman çalmaya tercih ederdi çoğu zaman. 13 yaşından itibaren bu düşüncesi değişti. Bunun sebebi de ilk olarak mozart'ı dinledi. Ve bundan dolayı müziğe tutkusu fazlalaştı. Yorgun olduğu zamanlarda zihnini rahatlatmak ve boşaltmak amaçlı olarak keman çalmayı ve müzik dinlemeyi tercih ederdi.

Ne Yaptı

Moderin fiziğin doğuşuna öncülük etti: Uzay-zamanın sırlarını keşfedip kütle çekiminin nasıl çalıştığını buldu.

 

Hangi Dahilerden Etkilendi?

✅ Baruch spinoza, Johann Wolfgang von Gocthe, Wolfgang Amadeus Mozart, Kopemik, Isaec Newton

1.Nobel ödülü
5 madalya
Time dergisi "Yüzyıl'ın insanı" (1999)

UZMANLIK ALANLARI :Fizik, Matematik, Felsefe

Kütüphanesindeki Kitap Sayısı :650

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

Bir cevap yazın