18 Maddeyle Çanakkale Zaferi

Bakış açımızı genişletmek, uzaklaşıp büyük resme bakabilmek bize tarih biliminin kazandırdığı en güzel özelliktir. Çünkü zaman geçtikçe tüm gerçekler ortaya dökülür ve görünür olur. Görünür olan gerçeklerse büyük resmi tamamlar. Çanakkale Zaferi yalnız Türk tarihi için değil dünya tarihi için de önemli bir savaştır. Buyurun nedenlerini madde madde hep birlikte işleyelim.

 

 

1-İngiliz gemileri Çanakkale'yi geçip müttefikleri Rusya'ya yardıma gidemedikleri için Çarlık düşmüştür. Çarlığın düşmesi ve ezilen halkın iktidarı ele alması o zamana kadar monarşi ile yönetilen bütün toplumlarda etkili olmuştur. İlerleyen süreçte İngiliz sömürgesi altındaki birçok ulus isyan etmiş ve özgürlük mücadelesine girmiştir.

2-Dünyada ilk defa bir ülkede sosyalizm ilan edilmiştir. Kurulan Sosyalist Rusya ve Amerika arasında dünyayı yıllarca etkileyecek Soğuk Savaş başlamıştır. Yalnızca biz Türkler için önemli bir savaş gibi görünsede etkileri dünyayı uzun yıllar etkilemiştir.

3-Birinci Dünya Savaşı 4 yıl uzamıştır.

 

 

4-Türkler kazandığı zaferler ismini perçinlenmiştir. Türklerin adı duyulduğundan dolayı Kurtuluş Savaşı'nda halk daha kolay örgütlenmiştir. Çanakkale Zaferi olmasaydı belki de Türkler bu denli tarih sahnesinde bulunmayacaklardı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmayacaktı.

5-Mustafa Kemal "Ben size ölmeyi emrediyorum!" diyerek birliği savaşa çıkartmıştır.6-Truva Savaşı'nda Anadolu'yu yağmalayan Helenler bu sefer Anadolu kapılarından dönmüştür.

7-Aynı topraklar üzerinden biri mitolojiye diğeri günümüz dünyasına etki bırakan iki büyük savaş yaşanmıştır.

8-Rivayet odur ki Atatürk Çanakkale Boğazı' ndan ayrılan gemilere bakıp "Hektor'un intikamını aldık." demiştir. Tarih okumayı çok seven Atatürk belki de bu bilgiye ondan dolayı sahiptir.

 

 

9-Zafer kazanılmasına rağmen savaştan yenik düştüğü için İngiliz gemileri İstanbul'a ilerlemiştir. Diploması ile sonuçlanabilecek durumlar için insanların boşu boşuna bir oyunmuşçasına öldüğünü ortaya seren bir gerçeklik olarak durmaktadır.

10-1915 yılında tüm öğrencileri savaşa gittiği için birçok okul o sene mezun verememiştir. Bazıları eğitimlerini durdurmuştur.

11- İstanbul'da yeni kurulmuş olan üç büyük futbol kulübü cephede bir araya gelmiş ve şehit vermiştir. Bugün aynı stat içinde yan yana duramayan ayrı tribünlere yerleşen takım mensuplarının aslında nasıl anlamsız bir ayrışma içinde olduğu gözler önüne sermektedir.

 

 

12- O zamana kadar eşi görülmemiş bir savaş olan Çanakkale'de yarım milyon şehit verildi.

13-Dünyanın iki ucunda bulunan iki ülkeye ulusları Avustralyalılar ve Yeni Zelandalılar ile Türkler Çanakkale Savaşı'nda bir araya gelmiştir. Aradan yıllar geçtikten sonra o savaşan iki ırkın torunları her yıl savaşın olduğu topraklarda buluşarak savaşın anlamsızlığını bütün dünyaya hatırlatmaya çabalamaktadır. Savaş sayesinde dost olmuşlardır.

14- İşgal orduları, teşkilat ve asker sayısı olarak üstün olmalarına rağmen yenilmiştir.

15-Çanakkale Zaferi başta Kurtuluş Savaşı mücadelesine ilham olduğu gibi dünyadaki birçok sömürge devletleri halklarının özgürlük mücadelesine ilham olmuştur.

16-Osmanlı Devleti'nin kazandığı son savaştır.

 

 

17- "Bu memleketin topraklarında kanlarını döken kahramanlar! Burada, dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Göz yaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır. Mustafa Kemal Atatürk, 1934

18-Bir daha böyle savaşların yaşanmamasını temenni etmek hepimizin yüreğinden geçendir. Tüm Çanakkale Savaşı şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın