13 yaşında, arkadaşının babasına protez el yaptı

Manisa'da yaşayan henüz 13 yaşındaki Enes Çalışkan, okul arkadaşının 3 yaşındayken her iki elini de bir tüp patlaması sonucu kaybeden babası Erdinç Demirdöğen için protez el üretti; tasarladı.Neval Yaralı Milli Egemenlik Ortaokulu 7'nci sınıf öğrencisi olan Enes Çalışkan, arkadaşının babasının yaşadığı zorluklardan etkilendiğini ve öğretmenleri ile bu durumu paylaştığını aktardı. Bunun üzerine Enes Çalışkan okulun laboratuvarında 1 aylık çalışma sonucu, 3D yazıcıyla protez eller üretti. Projede kullanılan malzemeler ise 3 bin lira tuttu. Sensörlerle çalışan protez eller, avuç içerisinde cisim algılayınca parmakların kapanmasıyla cismin tutulmasını sağlıyor.

3 yaşındayken evlerindeki tüp patlaması sonucu her iki elini de kaybettiğini belirten evli ve 3 çocuk babası Erdinç Demirdöğen ise, "Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çok güzel bir proje olmuş. Büyük kolaylıklar sağlıyor. Bu protez el sayesinde bardağı tutabiliyorum, kaşığı tutabiliyorum. Kendi hayatımı bir başkasından yardım almadan sürdürebilirim. Bu çok güzel bir duygu. Öğrencilerimizin bedensel engelli vatandaşları düşünerek bir şeyler yapmaları çok güzel bir şey." dedi.

Ayrıca Enes Çalışkan bu projeyi geliştirerek tüm engelliler için bir umut doğurmaya çalışacaklarını ifade etti. Kendisine başarılar diliyoruz.

3 Yorum

  1. Ülkemizde böyle beynini çalıştıran insanları görmek çok güzel ne güzel bir proje yapmışlar helal olsun çocuğa

  2. Allahım seni nazardan beladan saklasın çocuk.Maşallah sana aklını boş işlerle yormayıp güzel bir iş yapmışsın.

Bir cevap yazın