12 maddede mutluluğun formülü

1. Sevme eyleminin verdiği mutluluğu hissetmek için sevin. Sevilmek için değil..

2. Günlük yaptığınız hareketleri konuşmaları, yemek yeme veya kahve içmek  gibi davranışlarınızı yavaşlatın. Yavaş hareket ederek şimdiki anın tadını çıkarın.Yaşamı ve zamanı arkasından kovalamayın.Çünkü günü anlamlı kılan o günü yaşamanızdır.

3. Hayal kurun hayal kurmak güzeldir. Fakat daha önceki yıllarda kurduğunuz hayaller gerçekleşmediği için umudunuzu yitirmeyin. Hayal kurmaya ve istemeye devam edin; lakin hazır olun kurulan her hayalin ardındaki hayal kırıklıklarına.

4. Dengeli bir yaşam sizi kendinize getirip stresinizi azaltacaktır.Dengeler üzerine kurulu olan evrene ve varoluşunuza kabul etmeye çalışıp saygı gösterin. 3 temel ihtiyacımız olan uyku,yemek ve yaşam düzenine dikkat edin. Her şeyin azı ve çoğu arasındaki dengeyi kendi ihtiyaçlarınıza göre ayarlayın.

5. Her şeyden önce kendinize zaman ayırın.Kendinizi sevin, bol bol gülümseyin. Değerinizin ve kendinizin farkında olun. İstediğiniz her şeyin sizde gizli olduğunu unutmayın Böylece çevrenize  içten gülümseyebilir daha çok zaman ayırabilir ve çevrenizdekilere sizi daha çok sevme şansı verebilirsiniz.

6. Yaşam sizlere sunulan bir haktır ve bu hakkı sadece sahip olmak için yaşamak sizi mutsuzluğa götürecektir. Yaşamı sadece bir şeylere sahip olmak için yaşamayın. Bu nedenle sadece “olmak istediğiniz kişi” olun.Sahip olmak için değil “olmak” için yaşayın.

7. Her yeniliğin beraberinde zorluklar ve kolaylıklar olabileceğini göz önünde bulundurun ve bunlara rağmen yeniliklere açık olun. Eğer ilerde zorluklarla karşılaşırsanız ve  başa çıkmak isterseniz daha önceki yıllarda buna benzer zorluklarla nasıl başa çıktığınıza bakın.

8. Kendinizi ödüllendirin. Büyük veya küçük başarılarınız karşısında (yeni hobiler edinmek, seyahate çıkmak gibi) Sosyal çevrenize zaman ayırın ve arada bir soluk alın mutlaka.

9. Sadece iyi” olarak kendinize hata yapma hakkı tanıyabilirsiniz. Mükemmel yapmaktan ve mükemmel bir  baba, eş, öğrenci ve ya çalışan olmaktan ziyade tam tersi sadece iyi bir baba,eş,öğrenci ve ya çalışan olmaya bakın.

10. Kendinizi tanıyın temas kurun. Düşünün nasıl hissettiğinizi veya nasıl düşündüğünüzü.Duygusal, düşünsel, fiziksel,mekansal temas kuramadıkça kendinizle,insanlara veya yaşama dokunmak sizin için zor olacaktır.

11. Kendinizden bekletilerinizi, çevrenizdekilerden beklentinizi kısaca yaşamdan bekletinizi tekrar gözden geçirin. Beklentilerinizi dengeleyin hatta azaltın.Şartlara veya koşullara uygun olmayan beklentilerinizi değiştirin.

12. Ve siz siz olun kendiniz olun kimseye taviz vermeyin 😊


Bir cevap yazın