11 Basit Meditasyon Kuralı Nedir?

11 Basit Meditasyon Kuralı Nedir?

1. Meditasyon yapmak için sessizliğe ya da ıssızlığa gerek yoktur. Yalnızca telefon, tv, radyo, bilgisayar ve gürültü bir ortamdan dikkatinizi dağıtmanıza neden olacak her şeyden uzak kalmanız yeterli olur. Büro ve ofiste çalışanlar ise sadece sandalyelerini tersine çevirmeleri yeterlidir. Şayet evde olduğunuzda yattığınız odanın kapısını kapatmanız gerekir.

2. Yoga matı, battaniye zil v.b teferruatlı ekipmanlara ihtiyacınız olmayacaktır. Her yerde meditasyon yapmanız mümkündür.

3. Rahat edebileceğiniz bir yere oturmanız ya da uzanmanız yeterli olur. Gözleriniz açık ya da kapalı farketmez. Ne şekilde rahat edersiniz öyle yapmaya çalışın.

4. Gerek diyafram ya da burundan nefes almak gibi özel bir biçimde nefes almaya kendinizi zorlamayın. İlk başladığınızda biraz sizi engellemeye ya da başınızın dönmesine sebep olabilir. Meditasyon yapmak için kendinizi rahat hissetmeye başlayınca nefes teknikleri üstünde çalışmanız da fayda vardır.

5. Nefesinize odaklanarak başlayın. Havanın vücuda giriş ve çıkışını tam anlamıyla hissedin.

6. Market ve diğer yapılacak olanların listesi aklınıza gelirse de negatif düşünmemeye çalışın.

7. Düşünmüş olduğunuz ya da yüksek bir sesle dile getirerek uzun bir onay veya amaç listesi hazırlamanıza gerek yoktur.

8. Sizi rahatlatacak ve pozitif hissetmenizi  sağlayacak birkaç anahtar olan sözcük düşünüp seçin.

9. Kargaşa olan hayatın dışına çıkarak bunun tadını çıkartın.

10. Günlük sessiz ve sükunet içinde 20 dakika kalmayı kendinize amaçlayın. Meditasyonda yoga gibi bir pratik yapma olduğunu unutmayın...

11. Eğer hareketsiz durmak size göre olmadığını düşünüyorsanız şayet, yürüyüş yaparken ya da koşarken de meditasyon yapılabilir. Örneğin ben hafta sonu koşularıma  "arkadaş kaçamağı" ismini koydum. Bu koşuyu yaparken nefesime odaklanarak rahatlayarak zihnimi negatif düşüncelerden arındırıp temizliyorum. Koşu yaparken rahatlama konusunda baktım güçlük yaşıyorum, o zaman da adımlarımı atarken 1-2-3 , 1-2-3  şeklinde ritmik olarak saymayı tercih ediyorum. Daha sonra nefesime odaklanarak az da yoga esneme egzersizi yaparak kendini rahatlatıyorum. Böylelikle bir bakmışım bir saat geçmiş bile. Çocuklar oyun oynarken onlara göz kulak olma görevini de pozitif bir enerjiyle yerine getirmeye hazır bir vaziyete geliyorum.

Sağlıklı bir yaşam için meditasyon ve yoga yapınız...

Bir cevap yazın