1000 Kitap Değil Sadece Hedef Ebedi Bir Hayat

Son günlerde Herkes bir videodan bahsediyor 6,5 yaşındaki bir çocuğun ailesiyle birlikte 10 ayda 1000 kitap bitirmeli. Anaokulundan önce okunması gereken 1000 kitap isimli bir çalışma yapan kütüphanenin teşvikiyle başlanmış ve neticelenmiş başarılı projeden bahsediliyor.
Ailenin çekmiş olduğu videoda görüyoruz ki çocukları Sufi'nin anne ve babası okumaya oldukça meraklı ,henüz anne karnındayken çocuklarına kitap okuduklarını ve doğumdan sonra da herzaman okuma saatlerinin olduğunu söylüyorlar. Daha sonra projeye dahil olmalarıyla Sufi'nin bu yöntemle hem okumayı yazmayı hem de İngilizce olarak okumayı öğrendiğinden çalışmanın başarılı sonuclarindan, projede her kitap için bir fotoğraf çekerek sosyal medyada paylaştıklarını ve çalışmalarını başka ailelere duyurarak daha faydalı olacaklarına inandıklarından bahsediyorlar.
Konunun detayları video da var tabii ki mevzuumuz bu başarılı çalışmadan çıkarmamız gereken dersler ve çuvaldızı kendimize batırma vakti...
İlk ayeti "OKU" ile başlayan mukaddes kitaba sahip olmamız hasebiyle okumanın neresindeyiz acaba?"OKU" denilirken muhatap alınan bizler bir ideal uğruna çaba gösteren anne ve baba kadar emek veriyor muyuz? İlahi emre karşılık vermekte...
Neresindeyiz hayatın, bir rüzgara kapılmışcasına sürüklenirken bize verilen emanetlere sahip çıkma noktasında bir sorgu yapmak da geçikiyor muyuz?
Kendi nefsimizden geçip çocuklarımız için çabamız ne?
" OKU "yaratan Rabbi'nin adıyla Oku denilirken okuma ve okutma, idrak etme noktasında çocuklarımıza Sufi'nin ailesi kadar emek harcamayısımızın sebebi ne olabilir?
Bir cesaret bende dinimi öğretme noktasında evladım için gayret göstereceğim demek iradesini ortaya koyma zamanı gelmedi mi?
"İlim öğrenmek kadın erkek her Müslümana farzdır "Hadis'ini bilip dururken...
Ne zaman emek vermeye başlayacağız?Ne zaman dünyevi kaygıların sultasından çıkıp prangaları kıracağız?
"İlim maldan hayırlıdır"
" Bana bir harf öğretenin kölesi olurum' derken Hz Ali(r.a.) nereye işaret etmiştir?
Çocuklarımız üzülmesin sıkılmasın dinden soğumasın aman ha.. sarıp sarmalayıp koruma altına alıp, geçici dünya için sarf ettiğimiz enerjinin bir kısmını, Allah'a Kuran'a ve İslam'a yönlendirme noktasında vermiş olduğunuz emeklerin, çabaların, yeterli olduğuna inanıyor muyuz?

Sorular... sorular... sorular..Cevap bekleyen bu kadar soru varken kendimizi kandırmaya gerek yok gördüğümüz gibi emek verilen her şeyin neticesi var. Allah bizim çabamıza, gayretimize karşılık vereceğini söylüyor ebedi bir hayat için çocuklarımız için, kendimiz için, bir proje değil kesin gidilecek menzil için çalışmaya uğraşmaya emek vermeye değmez mi?
Hadi bir güzel dokunuş yapalım hayata.. Allah'ın rızasına uygun bir kapı aralayalım sevdikleriniz için...
(İbni Mace -Mukaddime.17)
(Alak suresi 96/1_5)
(İhyayı Ulumiddin, İstanbul,1312.c)

Bir cevap yazın