100 Yıllık İlacın Otizm Belirtilerini Tedavi Edebildiği Görüldü

Otizmi tedavi eden ilaç hangisi? ABD'de yapılan bir deney, suramin adlı ilacın çocuklardaki otizm tayf bozukluğu (ASD) belirtilerini azalttığı ya da düzelttiğini gösterdi.

Dünya çapında her 160 çocuktan birisinin ASD olduğu tahmin ediliyor. Ancak belirtilerinin şiddeti geniş oranda değişiklik gösterelebiliyor.

California Üniversitesi san dieoga tıp okulu'ndan Robert Naviaux otizm belirtilerinin metabolik bir işlev bozukluğu tarafından yönlendirilip; beyin, bağırsak ve bağışıklık sistemi arasındaki iletişiminde hücresel seviyede bir bozulmaya sebep alabildiğini düşünüyordu. Yani örneğin yaralanma gibi hücresel bir çalışma gerektiren durumlar karşısında vücudumuzun iyileşme mekanizması aşırı tepki verip anormal davranışlar sergilediğinde bazı beklemedik hastalıklar ortaya çıkabiliyor.


Naviaux'ya göre bu durum gelişimin ilk zamanlarında, yani çocuklukta meydana geldiğinde otizme sebep olabilir. Araştırmacı bu fikrini sınamak için suramin adlı ilacı denedi çünkü suramin "purinarjik sinyalleşme" denilen hücre iletişimini önlüyor.

Araştırmada suramin'in bu hipotezi doğrulayarak tek dozluk tedaviyle otizm belirtilerini ortadan kaldırdığını görüldü. Ancak ilacın etkisi azaldığında belirtilerinin geri döndüğü de tespit edildi.

 

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın