10 SORUDA YÜKSEK LİSANS

Dünyada ve Türkiye'de en önemli alanlardan biri olan eğitim alanında ilerlemeler olmakta. Bunların içinde yüksek lisans yer almakta. Yüksek lisans 4 yıllık bir lisans programından mezun olan kişilerin ALES puanına göre yani, akademik personel ve lisansüstü eğitimi giriş sınavı dan alınan puana göre, üniversitelerde eğitim almak için başvurulması gereken bir sistem. Şimdi yüksek lisans yapmak iki seçenekte olmakta. Birincisi adaylar lisans not ortalaması ve ALES notu ile birlikte üniversitelerin belirlemiş olduğu puan sınırlamasına dayalı olaraktan girebilecekleri seçenek. Diğer bir seçenek ise tezsiz yüksek lisans tezsiz yüksek lisansta ALES programı gerekmektedir. 10 soruda yüksek lisansla ilgili tüm ayrıntıları göreceğiz.

YÜKSEK LİSANS NEDEN YAPILIR?

İş hayatında uzmanlaşmak, sektörde yönetici pozisyonlarına gelmek, kamuda kademe ilerlemesi sağlamak ve akademisyen olmak isteyenler yüksek lisansı tercih ediyor.

KAÇ ÇEŞİT YÜKSEK LİSANS VAR?

Tezli ve Tezsiz olmak üzere iki çeşit. Bilimsel araştırmalar içeren tezli yüksek lisansı genellikle akademisyenliği hedefleyenler tercih ediyor. Tezsiz yüksek lisans ise iş hayatında yükselmeyi hedefleyenler tarafından yapılıyor.

TEZLİ YÜKSEK LİSANSSIN ŞARTLARI NELER?

4 yıllık bir lisans programından mezun olmak. ALES sınavından en az 55 puan almak ve yabancı dil yeterliliği olmak. Başvurulan üniversite adayla yapacağı mülakatı da değerlendirmeye alarak seçim yapar.

TEZSİZ YÜKSEK LİSANSSIN ŞARTLARI NELER?

Tezsiz yüksek lisansta ALES puan şartı aranmaz. Sadece lisans ortalamanızla başvuru yapabilirsiniz.

TEZLİ EĞİTİM KAÇ YIL SÜRÜYOR?

4 yarıyıl. Yani 2 yıl sürüyor. Bu sürenin bir yılı ders görme ve bir yılda tez hazırlama olarak devam eder. Ders döneminde ya da tez hazırlamada başarısız olanlara 2 yarıyıl daha ek süre veriliyor. 6 yarı yıllık dönemde başarısız olanların üniversite ile ilişiği kesiliyor.

TEZSİZ EĞİTİM KAÇ YIL SÜRÜYOR?

2 yarı yıl, yani bir yıl sürüyor. Sürenin sonunda öğrenci dönem projesi yazarak mezun oluyor. Belirtilen sürede mezun olunmazsa öğrenciye 1 yarıyıl daha ek süre veriliyor. Bu sürenin sonunda mezun olamazsa öğrencinin üniversite ile ilişiği kesiliyor.

EĞİTİM DİLİ NEDİR?

Programa göre Türkçe ve İngilizce olarak değişiyor.

BAŞVURULAR NE ZAMAN YAPILIR?

Kontenjanlar üniversitelerin kendi internet sitelerinde güz ve bahar dönemi olmak üzere yılda 2 defa ilan ediliyor. Başvuru şartlarını sağlayan aday üniversitelere bireysel ya da internet yoluyla bizzat başvuruda bulunuyor.

BAŞVURULAR NASIL KABUL EDİLİYOR?

Tezli yüksek lisanslar da şartları sağlayan adaylardan en yüksek ön değerlendirme puanına sahip olanlar mülakata çağırılıyor. Değerlendirme puanına mülakat puanı da eklenerek başarı puanı oluşturuluyor. Üniversite kontenjanı dahilinde en yüksek başarı puanına sahip adaylar listeye alınarak ilan ediliyor. Bu adayların kayıt yaptırmaması durumunda yerine almak için bir de yedek liste belirleniyor. ALES şartı aranmayan tezis eğitimler için üniversitenin tercihine göre mülakat da yapılmıyor.

BURS OLANAKLARI NEDİR?

Vakıf üniversiteleri başarılı öğrencilere ve kendi mezunlarına çeşitli burslar veriyor. Ayrıca Türk Eğitim Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK gibi kurumlardan da burs almak mümkün.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

Bir cevap yazın