10 ŞAŞIRTICI BİLGİ

 

1- Yarım konserve fasulyede, bir elmanın 4-5 katı lif bulunur.

 

 

2- 1 tatlı kaşığı balın kalorisi 1 tatlı kaşığı şekerden daha düşüktür. 1 tatlı kaşığı bal 15 kalori içerirken 1 tatlı kaşığı şeker 20 yani yüzde 25 daha fazla kalori içermektedir.

 

 

3-Nişastalı karbonhidratlardan biri olan inülin barındırdığı lif oranı sebebiyle gıda üreticileri tarafından çokça tercih edilir. Bu da ürünlere, hafif şekerli bir tad ve yağlı bir kremamsı doku kazandırır.Fakat bu ürünlerin yağ ve kalori oranlarının artmasına sebep olmaz.

 

 

4-Sebzeleri kabuğunu soymadan pişirmek faydalı besinlerin pişirme suyuna geçmesine engel olur.

 

 

5- Yeni bir araştırmaya göre yeni Zelanda halkı dünyadaki diğer halklardan çok daha fazla meyve suyu içiyor. Fakat meyve suyu günlük meyve tüketiminden sayılmaz.

 

 

6- Pazı saplarının turşusu kurulabilir ya da humus gibi püre haline getirilebilir...

 

 

7- Kanada'da yapılan bir araştırmaya göre, otoriter ebeveynlerin çocuklarının obez olma ihtimali, diğer ebeveynlik yöntemlerine kıyasla daha yüksek. Ebeveyn faktörünün yanı sıra, yoksul bir hayat süren çocukların da obez olma ihtimali daha yüksek oluyor.

 

 

8- Araştırmalar, erkeklerin baba olmadan önceki beslenme düzenlerinin ve doğumdan önceki yaşam tarzının çocuklarının gelecekteki sağlığını etkilediğini gösteriyor.

 

 

9-18. yüzyılda bir çok Avrupalı, domatesin zehirli olduğunu düşünüyordu fakat esas suçlu, yemekleri yedikleri kurşun ve kalay karışımı tabaklardı.

 

 

10-Milföy hamuru yerine yufka kullanmak, milföy hamuru az yağlı olsa bile, çok daha sağlıklıdır.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın